1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşsizlik Maaşı Hesaplama; Sigorta Primi Kaç Gün
İşsizlik Maaşı Hesaplama; Sigorta Primi Kaç Gün

İşsizlik Maaşı Hesaplama; Sigorta Primi Kaç Gün

Sigortalı olarak çalışan kişiler belirli şartları sağlamaları halinde, işsizlik maaşı hesaplama almaya hak kazanmaktadır. İşsizlik maaşı alma şartları ve işsizlik sigorta pirimi kaç gün nasıl olmalı?

A+A-

İşsizlik Maaş Alma Şartları;

Sigortalı olarak çalışan kişiler kendi istekleri dışında işten ayrılmaları halinde 30 gün içinde işsizlik maaşı için başvuru yapmalıdır. İşten çıkarılan ya da haklı fesihle iş akdi sona eren kişiler, sözleşmenin sona ermesinden önceki son 120 gün boyunca prim ödeyerek sürekli çalışmış olmalıdır.

İşsizlik sigorta toplam yatan süre kaç gün olmalı?

Ayrıca son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Bu şartları sağlayanlar işsizlik maaşı alabilecektir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Sigortalının prime esas son 4 aylık kazancı dikkate alınır. Bu kazanç üzerinden günlük ortalama brüt ücret hesaplanır. Bu ücretin yüzde kırkı işsizlik maaşı olarak ödenir. İşsizlik maaşı hesaplama ile alınacak olan maaş bulunacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse son 4 ayda 3 bin lira maaş alan kişi, bunun yüzde kırkı olan 1.200 TL işsizlik maaşı alabilecektir. İşsizlik maaşında alt ve üst sınır belirlenmiştir. 2019 yılı için alt sınır 1.015 lira iken, üst sınır 2.031 liradır.

600 gün çalışan kişi 180 gün işsizlik maaşı alabilir. 900 gün çalışanlar 240 gün maaş alırken, 1080 gün çalışanlar 300 gün işsizlik maaşı alabilecektir. Bu süre dolduğunda iş bulunmamış olsa bile maaş kesilecektir. İşsizlik maaşı alırken sigortalı olarak bir işe girilmesi halinde maaş kesilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum