1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik Maaşı ve İşbaşı Eğitim Programı Harçlığı Birlikte
İşsizlik Maaşı ve İşbaşı Eğitim Programı Harçlığı Birlikte

İşsizlik Maaşı ve İşbaşı Eğitim Programı Harçlığı Birlikte

İşsiz kalan kimseler işbaşı eğitim programlarına katıldıklarında işsizlik maaşı kesilir mi? Hem işsizlik maaşı hem’ de işbaşı eğitim program harçlığı birlikte alınabilir mi Sorunun cevabına sizler için haberimizde yer verdik.

A+A-

İşsizlik maaşı ve işbaşı eğitim program harçlığı birlikte alınabilir mi? 3 Bin Liraya Varan Gelir: İşsizlik maaşı sıkı şekil şartlarına bağlanmıştır. İşsiz kalan herkes bu imkandan istifade edememektedir. Ancak şartları yerine getiren işsizler ayda en düşük 1.015 lira en fazla ise 2.031 lira işsizlik maaşı alabiliyor.

İşsizken meslek edinebilmek için işbaşı eğitim programlarına katılan kişilerin işsizlik maaşları kesilmemektedir.

Üstüne bir de işbaşı eğitim programı kapsamında verilen harçlıklar da ödenmektedir. Böylelikle işsizler 3 bin liraya varan gelir imkanı elde etmektedir. Ancak bu iki durumun bir arada gerçekleşmesi nadir görülen bir durumdur.

İşbaşı eğitim programlarına İŞKUR aracılığıyla katılmak mümkündür. Bunun için ilk olarak İŞKUR sistemine kayıt olunması gerekiyor. Ardından da işbaşı eğitim programlarına başvuru yapılması gerekiyor. İşbaşı eğitim programına başvuran kimselerin de belirli şartları taşıması gerekiyor.

Dolayısıyla bu şartların ayrıntılı bir şekilde öğrenilmesi önem arz ediyor. Bu konuda en yakın İŞKUR il müdürlüklerinden gerekli bilgiler alınabilir.

Başvurular online olarak yapılabileceği gibi İŞKUR il müdürlükleri aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. İşbaşı eğitim programlarında iş garantisi olmasa da edinilen mesleki beceriler ile iş bulmak daha da kolay bir hal alabiliyor. Bu nedenle pek çok kişi işbaşı eğitim programlarına katılabilmek için çalışıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.