İşsizlik nedeniyle 500 bin yabancı çalışan sınır dışı ediliyor

İşsizlik nedeniyle 500 bin yabancı çalışan sınır dışı ediliyor

Dünya genelinde planlanamaz derecede artış gösteren yabancı çalışanlar konusu ile ilgili olarak radikal kararlar alınmaya dair hazırlık yapılıyor. Bir ülke yaklaşık olarak 500 bin işçiyi sınır dışı ediyor. İşte detaylar…

Son yüzyılın en büyük küresel problemlerinden olan ve hükümetlerin yönetim konusunda yeni çalışmalar yapmak zorunda kaldıkları mülteci konusu ile ilgili olarak yeni adımlar atılacak. Dünya genelinde konu ile ilgili gelişmeler yakinen takip edilirken; hem mülteci vasfı ile çalışma hakkı edinen kişilerin haklarının korunması hem de iç ekonomik veriler doğrultusunda vatandaşların haklarının gözetilmesi noktasında yeni çalışmalar yapılacak.

Orta Asya, Orta Doğu ve Arap Yarımadası dahilinde sıklıkla görülen mülteci olgusunun bir sorun boyutuna evrilmeye başlaması ile birlikte Birleşmiş Milletler tarafından yeni çalışma verileri alınmaya gayret gösterilirken; ülkeler bazında yer alan ve yabacı işçi statüsünde çalışan kişilerin sınır dışı edilmesi gündeme geldi.

Kuveyt’ten İlk Adım

Daha önce Azerbaycan, İran ve Hindistan için gündeme gelen yabancı işçi sorunu için Kuveyt tarafından somut adım atılacak. Kuveyt vatandaşlığının yanı sır işgücü verilerinde kayıt altına alınamamış olan kişilerin haklarının korunabilmesi için yabancı işçi statüsündeki kişilerin sınır dışı edilmesi gündeme getirildi.

Kuveyt Ekonomi Bakanı Meryem el-Akil tarafından Kuveyt Parlamentosu'nda İnsan Kaynakları Geliştirme Komisyonu bünyesinde yapılan ve yabancı işçi istihdamına ilişkin bilgilerin içerildiği bir sunum gerçekleştirildi. 

Konu dahilinde kendi vatandaşlarının sosyal ve ekonomik açıdan mağdur edildiği kanısına varılan görüşmede; 360 bin ile 500 bin kişi arasında oluşan yabancı işçi sayısının sıfırlanması ile birlikte sosyal ve ekonomik anlamda yurt içinde önemli bir fayda sağlanacağı noktasında karar birliğine varıldığı açıklandı.

Yabancı İşçi Statüsü Tamamen Ortadan Kalkmayacak

Yabancı işçi statüsü ile birlikte 500 bin sayısına dayanan istihdam rakamlarında yer alan çalışanlardan; 20 bin kişinin yasadışı yollar ile iş sahibi olduğu belirtilirken; 150 bin işçinin 60 yaş üstü ya da kronik hasta olduğu ve ayrıca 90 bin kişinin ise eğitimsiz ve vasıfsız işçilerden oluştuğu; bu sayının yaklaşık olarak 160 bin kişi dahilinde azaltılacağı bilgisi ilan edildi.

Kararın Türkiye dahil diğer ülkelerde uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.