1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. İşsizlik Oranı Açıklandı! İstihdam Oranı Düştü
İşsizlik Oranı Açıklandı! İstihdam Oranı Düştü

İşsizlik Oranı Açıklandı! İstihdam Oranı Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı işsizlik oranını açıkladı. İşsizlik oranı %13,7 olarak gerçekleşti. İstihdamın düştüğü açıklandı.

A+A-

İstihdam Oranı Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı işsizlik verilerini kamuoyuyla paylaştı. Verilere göre 2018 yılına göre işsizlerin sayısında 930 bin artış gerçekleşti. Bu artış ile birlikte işsizlik oranı %13,7 seviyesine yükseldi ve istihdam oranı da düştü. Genç işsizlerin oranı ise %25,4 seviyesine yükseldi. Gençlerdeki istihdam oranı ise %33,1 seviyesinde kaldı.

En Çok İstihdam Hizmet Sektöründe

Sektör bazında istihdam oranlarını inceleyecek olursak hizmet sektörü hariç diğer sektörlerde bir gerileme yaşandığını görmekteyiz. Hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısında 98 bin artış görülürken diğer tüm sektörlerde azalma söz konusu oldu. En çok azalma ise 440 bin ile inşaat sektöründe gerçekleşti. Tarım sektöründe bu sayı 200 bin olarak gerçekleşirken sanayi sektöründe 113 bin kişi daha işsiz kaldı.

İstihdam pastasında en büyük pay ise %56,5 ile hizmet sektörünün oldu. Hizmet sektörünü müteakip en yüksek oran %19,8 ile sanayi ve %18,2 ile tarım sektöründen geldi. Bu rakamlar 2019 yılına ait genel çerçeveyi çizmektedir.

Ancak son zamanlarda virüs nedeniyle yaşanan mağaza kapatmaların kapsam dışında olduğunu ifade etmekte fayda vardır. Zira çok sayıda işyeri geçici olarak kapanmış durumdadır. Bu kapanışın ne kadar süreceği ise bilinmiyor. Ancak en az 3 hafta süre ile mağazaların kapalı kalmaya devam edeceğini ifade etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.