İstanbul Polislerinin Mesai Saatleri Kısaltıldı

İstanbul Polislerinin Mesai Saatleri Kısaltıldı

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan tarafından verilen talimat ile İstanbul’da görev yapan 5 bin 100 polis için 8/24 çalışma sistemine geçildi.

Pilot Uygulamada Başarı Sağlandı
Polislerin en çok yakındıkları hususların başında gelen mesai saatleri için uzun bir zamandır çalışmalar yapılıyor. Ancak tüm ülke genelinde uygulanan bir çalışma sistemi maalesef sağlanamadı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de personel ihtiyacının çok olmasıydı. Bursa başta olmak üzere bazı illerimizde 8 saat çalışma 24 saat istirahat etme imkanı sunan 8/24 çalışma sistemi hayata geçirilmişti. Uygulanan bölgelerde personellerin oldukça memnun kaldıkları tespit edilmişti. 

Personelin moral ve motivasyonunu yükseltmek için bu yönteme İstanbul’da da başvuruldu. İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan pilot olarak bazı birimlerde uygulanan 8/24 sistemini 124 polis merkezinde de uygulamaya karar verdi. Bu kapsamda 5 bin 100 polis yeni çalışma sistemine geçecek. Böylelikle daha az çalışıp daha çok istirahat etme imkanı elde edecek olan polisler görevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirebilecekler.

Ülke Genelinde Ne Zaman Uygulanacak?
Yeni mesai sisteminde çalışan polislerin oldukça memnun olmaları nedeniyle diğer illerdeki polisler de bu imkandan faydalanmak istiyor. Ancak bu sisteme geçebilmek için yeteri kadar personel sayısına sahip olmak gereklidir. Hali hazırda personel ihtiyacı devam ettiği için yeni sisteme geçilmesi biraz zaman alabilecektir. 

Polisler fazla mesai yapmalarına rağmen bu mesailerine karşılık olarak herhangi bir ödeme almamaktadırlar. Bu da personelin şevkini kırmaktadır. Zira özel sektörde yapılan fazla mesailerin karşılığı ücret ya da izin olarak verilmektedir. Polisler için böylesi bir durumun olmaması polislerin çok zor şartlar altında çalışmalarına neden olmaktadır. Mevzuatta yer alan düzenlemelere göre polisin 7/24 görevde kabul ediliyor olması da bu duruma neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.