1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstatistikçi Kimdir? Ne İş Yapar
İstatistikçi Kimdir? Ne İş Yapar

İstatistikçi Kimdir? Ne İş Yapar

İstatistikçi mesleği hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları bu makalemizle öğreneceksiniz. Gerekli Eğitim nedir.

A+A-

İstatistikçi olmak için üniversitelerin istatistik bölümlerinde eğitim almak gerekir. Liseden mezun olunca üniversiteye hazırlık sınavı sonucunda istatistik bölümü tercih edilebilir. Meslek yüksekokullarında iki yıllık bölümlerden DGS ile istatistik bölümüne geçilebilir. Dilerseniz de açık öğretim istatistik bölümü okuyarak istatistikçi olabilirsiniz. eğitimini başarı ile tamamlayan herkes istatistikçi olarak mezun olur.

İstatistikçiler belirli olay ve olgulara ilişkin verileri toplayarak analiz yapan kişilerdir. Toplanan verilerin sayısal olarak ifade edilmesini sağlar. İş gereçleri olarak bilgisayar, hesap makinesi ve cetveller gibi gereçler kullanılır. Büro ortamında işlerini yaparlar. 

Görevleri Nelerdir?
İstatistikçilerin çalışma ortamı oldukça geniştir. Veri barındıran her ortam onların işyeri olabilir. Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartları Enstitüsü, Devlet İstatistik Enstitüsü gibi kurumlarda oldukça ihtiyaç vardır. Bunların yanı sıra hastane, banka gibi kurumlarda da mutlaka istatistikçi çalışır. İstatistikçiler dağınık haldeki verileri analiz ederek anlamlandırırlar ve kullanıma hazır hale getirirler. 

Kamu görevlisi olarak ya da özel sektörde iş imkanı mevcuttur. kamu görevlisi olunması halinde memur maaşı ile çalışma fırsatı yakalanır. Özel sektörde ise ücretler çok daha çeşitlidir. Düşük ücretlerle çalışanlar olabileceği gibi çok yüksek ücretlerle çalışmak da mümkündür. Kişinin eğitim durumu ve mesleki yeterliliği alacağı ücreti etkileyecektir. İstatistikçi maaşları kıdem arttıkça artacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.