İşten Çıkarma Yasağı Resmen Uzatıldı

İşten Çıkarma Yasağı Resmen Uzatıldı

Corona virüs pandemisinin ekonomik anlamda olumsuz etkilerini en aza indirmek için getirilen 3 aylık işten çıkarma yasağı, Cumhurbaşkanı kararı ile resmi olarak 2 ay daha uzatılmış oldu.

Resmi Gazete ’de yayımlanan işten çıkarma yasağının uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanı kararına göre; 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldığı bilgisi yer alıyor. Böylece İşten çıkarma yasağı 17 Kasım tarihine kadar ertelenmiş oldu. Uzmanları bu süreninin 2020 yılı sonuna kadar uzatılmasına ise garanti gözü ile bakıyor.

Özellikle corona virüs salgınında ikinci dalganın ayak seslerinin görülmeye başlaması ile birlikte süreci 2021 yılının bir bölümünü bile kapsayabileceği ifade ediliyor. Sürecin ne kadar devam edeceği ise corona virüs pandemisinin ikinci dalgasının ne kadar süreceği ve aşının tam anlamıyla ne zaman kullanıma gireceği ile yakından ilgili oluyor. Corona virüs pandemisinin olumsuz etkisinin 2021 yılı boyunca da devam edeceği ön görülüyor.

17 Ağustos’ta 1 Ay Süreyle Uzatılma Kararı Alınmıştı

Pandemi sürecinin ülkemizde görülmeye başlaması ve etkinliğini arttırması ile birlikte İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde kritik bir değişikliğe gidilmişti. Bu değişiklik ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklamıştı.

Fakat 3 ay süreç sonunda corona virüs pandemisinin ekonomik etkilerinin devam etmesi üzerine işverene, çalışanlarını 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanı tarafından 3 aylık süreyi 30 Haziran 2021’e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verilmişti.

17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı. Fakat corona virüs pandemisinde ikinci dalga riskinin artması ve ülkemizde vaka sayısının son dönemde büyük bir artış göstermesi sonucunda sürecin 2 kez uzatıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum