İşten çıkartılma ve kısa çalışma ödeneğinde kritik karar

İşten çıkartılma ve kısa çalışma ödeneğinde kritik karar

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde hükümet tarafından alınan destek kararlarına göre kısa çalışma ödeneği uygulaması ve işte çıkartılmalar ile radikal kararlar alınmıştı. İlgili kararlar dahilinde kritik açıklamalar yapıldı. İşte detaylar…

Türkiye genelinde devam eden ve 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren hem sosyal hayatı hem de istihdamlar dahilinde iş gücünde olumsuz etkileyen Koronavirüs (Covid 19) salgınına dair önlem ve tedbir uygulamaları alınmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz aylar içerisinde yayımlanan kararlar ile birlikte birçok küçük ve orta ölçekli işletmenin süreç içerisinde ekonomik anlamda yara almaması için hazırlanan planlamalara büyük ölçekli üretim haneler ve işletmeler de dahil edildi.

Kısa Çalışma Ödeneği

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde özellikle istihdam alanında sorunlar yaşanmaması için sendikalar tarafından da talep dilen bilgilere göre; kısa çalışma ödeneği uygulamasının faaliyet alanında genişletme çalışmaları yapıldı.

Kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalanmak isteyen vatandaş ve işletmeler için süreç içerisinde daha fazla gün bazında ödeme yapılmasına karar verildiği ilan edilirken; konu ile ilgili bakanlık tarafından açıklama yapıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre kısa çalışma ödeneği uygulama süresinin uzatılmasına yönelik karar varıldığı ilan edildi.

Söz konusu bakanlık açıklaması bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılırken; kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılmasına yönelik alınan karar göre uygulamanın 1 ay süre ile devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Kararı Yayımlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamanın resmiyet kazanması beklenirken; bugün tarihli Resmi Gazetede yer alan bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Kararnamesinin resmen yayımlandığı ve vatandaşların bu süre zarfında uygulamaya dahil edileceği beyan edildi.

İşten Çıkartma Yasağı Uzatıldı!

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde işten çıkartılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan personellere destek olması amacı ile işten çıkartılma konusu ile ilgili olarak yüz kızartıcı suç ve görevi kötüye kullanma gibi durumlar haricinde işten çıkartılmaların yasaklanması sürecinin de 1 ay süre ile devam edeceği bilgisi kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.