1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. İstifa Eden EYT’li Memurun Emekli Aylığı Ne Zaman Bağlanır?
İstifa Eden EYT’li Memurun Emekli Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

İstifa Eden EYT’li Memurun Emekli Aylığı Ne Zaman Bağlanır?

Hizmet yılını tamamlayan ve emekli olmak için yaşı bekleyen kişi, emekliliği hak ettiği tarihte başvurusunu yapmalıdır.

A+A-

SGK Emeklilik Tarihini Yanlış Bildirirse Ne Olur?

Üniversite hastanesinde sağlık teknikeri olarak kadrolu çalışan personel görev süresini doldurup EYT pozisyonuna düşünce emekliliği beklemek için 15.07.2017 tarihinde istifa etmiştir. SGK ile yapılan yazışmada emekliliği 22.07.2019 tarihinde hak edeceği belirtilmiştir. Daha sonra rektörlük personel dairesi ise 12.04.2018’de emekliliği hak edeceğini beyan etmiştir. Bunun üzerine 12.04.2018 tarihinde emekli olmak için kuruma dilekçe vermiştir.

Emeklilik talebi üzerine emekli ikramiyesi ile maaşı ödenmeye başlanmıştır. SGK görevde olmayan ve dışarıdan emeklilik bekleyenlerin geçmişe yönelik işlem yapamayacağını belirtmiştir. Bu durumda personel 11 aylık emekli maaşı ile 2 bayram ikramiyesi kaybına uğramıştır.

Hukuki Mevzuat

Hizmet süresini tamamlayanların istifa ederek emekliliği beklemesi mümkündür. Emeklilik başvurusu yapılan ayı takip eden ay itibariyle emekli maaşı ödenecektir. Dolayısıyla emeklilik başvurusu yapılmadan önce emekli maaşı ödenmemektedir. Emekliliğe hak kazanmış olmak başvuru yapılmadığı sürece bir şey ifade etmeyecektir. Bu nedenle olaydaki personel neredeyse 1 yıllık hak kaybı yaşamıştır.

SGK tarafından emekliliğin hak edildiği tarih yanlış bildirildiği için hak kaybı yaşanmıştır. Böyle bir durumda kurumun kusuru söz konusu olabilir. Öncelikle SGK’ya yazılı başvuru yapılarak hak kaybının telafisi istenmelidir. SGK’nın başvuruyu reddetmesi ya da cevap vermemesi üzerine idare mahkemesinde dava açılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.