İstifa Eden Personel İşsizlik Maaşı Alabilir mi

İstifa Eden Personel İşsizlik Maaşı Alabilir mi

Çalıştığı kurumdan ve unvanından istifa eden personel işsizlik maaşı alabiliyor mu? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Detaylar haberimizde…

Milyonlarca vatandaş için detaylarına tam olarak vakıf olunmadığı için bir muamma olan ve bu belirsizlik içerisinde daima cevabı merak edilen sorular listesinin ilk sıralarında yer alan işsizlik maaşı ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler nelerdir?

Bir işçi veya personel özellikle işsizlik maaşı ile ilgili olarak şu soruları daima gündemde tutmaktadır ve bu soruların cevaplarını aramaktadır. Bahsi geçen soruları ise şu şekilde özetlemek mümkündür:

İşsizlik maaşı ne kadar süre ile alınır? İşsizlik maaşı ne kadardır? İşsizlik maaşı almak için nereye ve nasıl müracaat yapılır? İstifa eden işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

Bu soruların temel cevapları ise şu şekilde cevaplanabilir: İşsizlik maaşı olarak bilinen ve kişinin çalıştığı kurumdan çıkışının verilmesinin ardından alması gereken iaşe masrafları ve geçim desteğidir. Bir personel işten çıktıktan sonra 10 ay kadar bir süre ile işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşı ne kadardır sorusuna cevap ise; kişiden kişiye ve alınan maaşa göre değişiklik göstermektedir. Adaylar aldıkları maaşların asgari ve brüt sınırına göre yüzde 80 ile sınırlı olmak koşulu ile kademeli olarak maaş alabilmektedir. Bu maaş ise en az aylık 1.016 TL ve en fazla da 2.031 TL olarak belirlenmiştir.

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar gerekli şartları sağlamaları durumunda İŞKUR’a başvuruda bulunarak durumlarını beyan etmek zorundadır. İstifa eden işçiler ise işsizlik maaşı alamamaktadır.

İstifa etmek ile ilgili olarak belirlenen koşul durumunda istisnai bir durum söz konusudur. Personeller istifa ettiklerinde işsizlik maaşı almazlar; fakat bu istifa şahsi karar, tercih ve özel sebeplerle olmadığı zaman durum değişmektedir. 

Eğer bir işyerinde usulsüzlük, ahlaka mugayyir davranış, personelin çalışamayacak durumda mobbing ve davranışlara maruz kalması durumunda istifa bir haktır ve bu şartlar kanıtlandığı zaman personel işsizlik maaşı haketmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.