1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstifa Ederken Sakın Bunları Yapmayın
İstifa Ederken Sakın Bunları Yapmayın

İstifa Ederken Sakın Bunları Yapmayın

İşçiler, işveren karşısında zayıf olmaları nedeniyle istifa ederken işverenin isteklerine uymak durumunda kalıyor. Ancak kaçınılması gereken birtakım hususlar bulunuyor.

A+A-

Boş Kağıda İmza Atmayın
İşçiyi işten çıkarmak isteyen işveren hiçbir hukuki hakkını ödememek için işe giriş esnasında boş kağıt imzalatabilmektedir. Bu durum kanunlarımıza aykırıdır. Zira hiç kimse boş kağıda imza atmaya zorlanmamalıdır. Kişiyi işten çıkaran işveren sonrasında işçinin kendi rızasıyla istifa ettiğini iddia etmektedir. Bu durumda işin aslının böyle olmadığını ispatlamak işverene değil işçiye düşmektedir. Bu durum her türlü delille ispatlanabilmektedir. Tanık kullanılması da mümkündür. 

Mahkemelerin dikkate aldığı konulardan birisi de şartlı istifalardır. Kişinin kıdem tazminatını almak kaydıyla işten istifa edeceği yönünde imzalanan istifa dilekçeleri mahkeme nezdinde geçersizdir. Zira işçi haklı bir gerekçe olmaksızın işinden çıkarılıyorsa bu durumda tüm hakların ödenmesi gereklidir. 

Hukuk Desteği Alınmalı 
İş Kanunu işçilere büyük ayrıcalıklar tanımıştır. Dolayısıyla bir çalışan işten çıkarılması durumunda kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kullanılmayan yıllık izinlerin ücretleri gibi daha pek çok kalemde ödeme yapılacaktır. Bunlardan feragat edildiğine dair bir gerekçe kabul edilemeyecektir. İşverenler tarafından bu hakların ödenmemesi için başvurulan hukuka aykırı yöntemler ise mahkeme tarafından iptal edilecek ve hakların tamamı ödenecektir. Pek çok işveren bu haklarını bilmedikleri için hak kaybına uğramaktadır. bu sebeple kesinlikle hukuki destek alınmasının şart olduğunu belirtmek gerekir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.