1. HABERLER

  2. HABER

  3. İstiklal Marşımız 97 Yaşında
İstiklal Marşımız 97 Yaşında

İstiklal Marşımız 97 Yaşında

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı 12 Mart tarihinde 97 yaşına giriyor. Kurtuluş savaşı veren halkımızın inancını ve coşkusunu daha da çok pekiştirmek için kaleme alınan İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de k

A+A-

724 Şiir Arasından Seçildi
İstiklal Marşı yazılması fikri İsmet İnönü’den çıkmış ve seçilecek en iyi şiir ve beste için 500’er lira ödül verileceği belirtilmişti. Bu ödül sistemini duyan Mehmet Akif Ersoy ise yarışmaya katılmamıştı. Bunun üzerine meclise gönderilen 724 şiir incelenmiş ve hiçbirisinde karar kılınamamıştı. 

Tüm bunların üzerine Hamdullah Suphi Bey tarafından Mehmet Akif Ersoy’a bir şiir yazması için mektup gönderildi. Bunun üzerine kaleme alınan İstiklal Marşı 2 gün içerisinde tamamlandı ve teslim edildi. Korkma sözleriyle dosta ve düşmana mesaj veren İstiklal Marşımız bu sayede tamamlanmış oldu.

Ersoy, şiirinin Meclis’te okunduğu sırada mahcubiyet hissiyatından ötürü Meclis’te yer almamıştı. Ayrıca Ersoy şiirini Safahat adlı eserine de koymadı. Kendisine ödül olarak takdim edilen 500 lirayı kendi durumu da kötü olmasına rağmen şehit eşlerine bağışladı. Büyük bir erdem gösteren Ersoy bu sayede milletimizin hafızasında büyük bir yer edindi. İstiklal Marşımızın şimdiki bestesi ise 1930 yılında kabul edildi. 1930 yılına kadar olan süreçte ise 1924’te kabul edilen ve Ali Rıfat Çağatay’a ait olan beste kullanıldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.