1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşveren Ayrımcılık Tazminatı Öder
İşveren Ayrımcılık Tazminatı Öder

İşveren Ayrımcılık Tazminatı Öder

Türkiye’de çalışan kadınlara yönelik yaşatılan mağduriyetler hakkında yönetmelik kararları belli oldu ve ayrımcılık hali karar bağlandı.

A+A-

Türkiye genelinde hemen her kurum ve kuruluşlarda görev bulabilen kadın çalışanlar yaşadıkları birtakım ayrımcılıklara, farklı çalıştırılma biçimlerine, farklı ödenen ücretlere ve sigortasız çalıştırılma durumları ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Özellikle özel sektörde şirketler bünyesinde revaçta olarak gözlemlenen kadın çalışan istihdamlarından sonra, işe alım süreçlerinin akabinde vadedilen hiçbir şeyin gerçekleştirilmemesi, kadınlara yapılan ayrımcılıklar son yıllarda iş mahkemesine bile gitmeden haksızlıklarla sonuçlanabiliyor.

Konu ile ilgili mağduriyet yaşayan kadın çalışanlar, yaşadıklarını basın aracılığı ile duyurmasından sonra tekrar gündeme gelen konu ile ilgili olarak, bundan sonraki süreçte herhangi bir şekilde mağduriyet yaşanmaması ve söz konusu konuların da yönetmelikte bir dayanağı olup olmadığını sorgulanmaya başlandı.

4857 Sayılı Kanun uyarınca, yaşatılan mağduriyetlerin referans maddeleri açıklanmış olup, bahsi geçen durumun yaşanmasının ardından işverenin cezai yükümlülüğün olduğuna karar verildi.

Ücret farklılığı, iş bulma sorunu ve sigortasız istihdam konuları ile genel çerçevesi çizilen sorunlara yönelik; cinsiyetinden, ırkından, dilinden ve dininden dolayı herhangi bir şekilde farklı muamele ile düşük seviyede bir münasebet yaşanması halinde işverenin maaş cezasına çarptırılacağı açıklandı.

İşverenin ayrımcılığı olarak basında yer alan durumun mahkeme huzurunda kesinleşmesinin akabinde, işveren işçiye 4 maaşa kadar ekstra ödeme yapmasına karar verilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.