1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşveren, Çalışanının İnternet Kullanımını Takip Edebilir Mi?
İşveren, Çalışanının İnternet Kullanımını Takip Edebilir Mi?

İşveren, Çalışanının İnternet Kullanımını Takip Edebilir Mi?

İnternet iş hayatımızın bir parçası olurken işverenler de çalışanlarını internet kullanımı üzerinden denetleyerek verimli çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istemektedir.

A+A-

İş Sözleşmesine Bakılmalı
Bazı işlerde yapılan iş sözleşmeleri çalışanlara interneti özel işlerinde kullanma imkanı sunmaktadır. Ancak bazı sözleşmelerde bu tamamen yasaklanabilmekte ya da kısıtlanabilmektedir. İşte denetimin sınırlarını da bu sözleşme belirleyecektir.

Eğer tamamen internet kullanımı serbest bırakılmış ise bu durumda internet kullanımı takip edilemeyecektir. Ancak özel kullanımın tamamen yasaklanması durumunda ise denetim yapılabilecektir. Ancak bu durumda dahi kişinin özel bilgilerine erişilmesi ve bu bilgilerin kullanılması suç teşkil edecektir.

Eğer iş sözleşmesinde internet kullanımına dair herhangi bir açıklama yapılmamış ise bu durumda zımni kabul varsayılacaktır. Böylelikle işçi internet kullanabilecektir. Tabi ki burada dürüstlük kuralı gereğince işlerin aksatılmaması gereklidir. Aksi takdirde sözleşmenin feshedilmesi mümkün olacaktır.

İnternet Kullanımından Sorumluluk
İnternet kullanıcıları kendi eylemlerinden bizzat sorumludur. Bu bağlamda suç unsuru içeren eylemler yapan bir çalışana her ne kadar internet kullanımı için izin verilmiş olsa da sorumluluğu ortadan kal kalkmayacaktır. Eğer işverenin de dahil olduğu bir konu var ise bu durumda işveren de sorumluluk altına girecektir.

Bu arada bilişim tekniklerinin kullanılarak suç işlemenin nitelikli bir suç olduğunu belirtmek gerekir. Bu şekilde suç işleyenlerin cezaları kanunda belirtilen oranlara göre ağırlaştırılarak verilecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.