1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. İzindeki İl Müdürünün Yerine Kim Vekalet Etmeli
İzindeki İl Müdürünün Yerine Kim Vekalet Etmeli

İzindeki İl Müdürünün Yerine Kim Vekalet Etmeli

İl müdürünün izne ayrılması halinde yerine il müdür yardımcısı ya da memurlardan kim vekalet edecektir?

A+A-

Vekalet Görevi
Kamu Personeli çeşitli sebeplerle işinden geçici olarak ayrılması halinde yerlerine vekaleten bakılır. Kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma gibi sebeplerden ötürü memurlar ya da idareciler görevden kısa süreli olarak uzakta kalacaktır. Bu durumda kurum içinden ya da diğer kurumlardan açıktan vekil atanabilir. 

İl ve bölge müdürlerine atanma için alanında en az beş yıl çalışmak şartı bulunur. Bu çalışma özel ya da kamu sektöründe olabileceği gibi yurt içi veya yurt dışında da olabilir. Vekaleten il müdürü olabilmek için, DMK ile belirlenen il müdürlüğü olabilme şartları sağlanmalıdır. Ayrıca kurum tarafından il müdürlüğü için belirlenen özel şartlar varsa bu şartlar vekil tarafından da sağlanmalıdır. 

Bu şartlar birlikte değerlendirildiği zaman vekalet görevinin verilmesi için aranan en önemli şart, vekilin söz konusu pozisyona ilişkin şartları sağlıyor olmasıdır. Yani alt ya da üst kademeden birinin vekil olmasına engel yoktur. İl müdürü illa ki il müdür yardımcısına vekalet vermek zorunda değildir. Bu şartları sağlayan herkese vekalet verebilir. Görüldüğü üzere bu duruma engel olan yasal bir durum yoktur.

Yönetim İlkelerine Aykırıdır
İl müdürünün, il müdür yardımcısı dururken memura vekalet vermesinin diğer bir boyutu ise yönetim ilkeleri ve işyeri düzenidir. Bir il müdürü, kendi yardımcısı dururken memura vekalet verirse yönetim sorunları doğar. Geçici süre ile de olsa düz memur, il müdür yardımcısının üstü konumuna geçecektir. İşte bu durum işyerinde çalışma barışını bozar. İl müdürü bu durumu gözeterek kendinden bir alt mevkideki kişiye vekalet görevi vermelidir. 

Açıklanan bu sebeplerden ötürü vekalet görevi verilirken öncelikle o pozisyonun gerektirdiği şartları sağlayan kişiler seçilmelidir. İkincil olarak ise ast üst ilişkileri gözetilerek mümkün olan en yüksek pozisyondaki kişi vekalet etmelidir. Böylece geçici süre ile de olsa iş ilişkileri ve çalışma barışı bozulmayacaktır. Sağlıklı bir görevlendirme ile iş hayatı daha disiplinli yürüyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.