1. HABERLER

  2. HABER

  3. İznini Göreve Dönünce Kullanabilir
İznini Göreve Dönünce Kullanabilir

İznini Göreve Dönünce Kullanabilir

Doğum izni kullanan belediyede görevli olan mimar, izinde iken açığa alınarak sonra iade edilmiştir. Göreve dönünce doğum iznini kullanabilir mi?

A+A-

Hukuki Olay
Belediyede mimar olarak çalışan memur, 11.08.2016 tarihinde doğum yapacakken 9 gün erken doğum yapmıştır. Doğumdan önceki 4 hafta ise kurumda fiilen çalışmaya devam etmiştir. 12.08.2016 tarihinde ise görevden uzaklaştırılmıştır. 19.10.2016 tarihinde göreve iade edilmiştir. Göreve dönen mimar analız inini kullanmak istemiştir. Peki, bu izin kullandırılabilir mi?

İlgili Mevzuat
DMK’ya göre analık izni doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftadır. Beklenen doğum tarihine göre memura bu izin kullandırılır. Bu izin doğuma bağlı olarak verildiği için sonradan kullandırılması mümkün değildir. 

Doğum İznindeki Memur Görevden Uzaklaştırılırsa, Kullanılmayan Doğum İzni Sonra Kullanılabilir
Söz konusu olayda memur 9 gün erken doğum yapmıştır ve doğum öncesi analık iznini kullanmamıştır. Memurun kurumda fiilen çalışmış olduğu 4 hafta ve beklenen doğum tarihinden önce doğum olması sebebiyle kullanılamayan 9 gün doğum iznine dahil edilmelidir. Bu süreler doğum sonrası analık izni olan 8 haftaya eklenmelidir. Bu hesaplamaya göre memur 03.11.2016 tarihine kadar analık izni kullanmalıdır. Her ne kadar memur 19.10.2016 tarihinde göreve iade edilmiş olsa da göreve başlamaksızın analık iznine ayrılabilir. Analık izninin sona erdiği tarihte göreve başlaması gereklidir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.