JAMYO ve JSGA 2020 Astsubay ve Subay Başvuruları Başladı

JAMYO ve JSGA 2020 Astsubay ve Subay Başvuruları Başladı

Jandarma Genel Komutanlığına bağlı JAMYO ve JSGA 2020 yılı astsubay ve subay başvuruları başladı. Adaylar başvurularını hangi şartlarda ve nerelere yapılacağı detayları haberimizde sunuldu.

Jandarma Genel Komutanlığı JAMYO ve JSGA astsubay ve subay olmak isteyenler için başvuru linki aktif hale gelerek başvuru kabul etmeye başladı. Başvuru kılavuzu ve internet ön başvuru ekranı sayfa sonunda link olarak verilmiştir.

2.5 Milyon kişinin giriş yaptığı 2020 TYT sınavı 28 Temmuz'da açıklanacaktır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından PMYO başvuruları için Ağustos'un ilk haftası beklenecektir.

PMYO baraj puanı, ilanda açıklanacaktır. Bu sene PMYO baraj puanının düşmesi beklenmemektedir. Barajın 250-260 bandında olmasını bekliyoruz.

Jandarma Genel Komutanlığı JAMYO ve JSGA (Astsubay-Subay) alımlarına başvurular 3 Temmuz'da başlayacaktır.

JAMYO ve JSGA alımlarına başvuru yapabilmek için 21 yaşını bitirmemiş olmak, erkek olmak ve TYT'den istenilen baraj puanı almış olmak gerekmektedir.

TYT henüz açıklanmadığı için ön başvurularda engel olmamaktadır. Ön başvuru sonuçlarında belirlenen barajın altında kalanlar direkt elenecektir.

Bu yıl 1300 Jandarma Subay/Astsubay personel alımı olacaktır.

Bu yıl yaşanan pandemiden ötürü kontenjanlar bir miktar düşmüştür. 2020-2021'de Hem PMYO hem de JAMYO/JSGA alımlarında ciddi kontenjan artırımı olacaktır.

2020-2021 TYT'ye ve PMYO, MSÜ, JAMYO ve JSGA alımı parkurlarına hazırlanacak olan adaylar süreci iyi değerlendirmesi gerekiyor.

JSGA Fakültesi; Lise veya dengi okul mezunları veya kayıt tarihine (07 Eylül 2020) kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine ön başvuru yapabilmek için; ÖSYM tarafından yapılan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) aldıkları puan esas alınarak; (a) Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT); Eşit Ağırlık (EA)puan türüne göre, sıralamada en az 250.000’incisırada yer alan adayın puanını almak, Sayısal (SAY) puan türüne göre, sıralamada en az 100.000’incisırada yer alan adayın puanını almak,(b) Şehit ve malul eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanların (EA, SAY) en az %80’inialmış olması gereklidir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine temin edilecek (300) öğrenci kontenjanının; %75’i (225 öğrenci) Eşit Ağırlık (EA) puan türünden (11 öğrenci Şehit/ malül eş ve çocukları kontenjanından), %25’i (75 Öğrenci) Sayısal (SAY) puan türünden (4 öğrenci Şehit/ malül eş ve çocukları kontenjanından), YKS sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Meslek Yüksekokulu; Lise veya dengi okul mezunları veya kayıt tarihine (07 Eylül 2020) kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Meslek Yüksek Okuluna ön başvuru yapabilmek için; ÖSYM tarafından yapılan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) aldıkları puan esas alınarak; Temel Yeterlilik Testi  (TYT)  puanına göre, sıralamada en az 500.000’inci sırada yer alan adayın puanı almak, Şehit ve malul eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanın en az %80’inialmış olması gereklidir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Meslek Yüksekokuluna temin edilecek (1.000) öğrenci kontenjanının %5’i Şehit/malül eş ve çocukları kontenjanını oluşturacaktır. YKS sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Ön başvurular sadece internet adresi Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır.

JAMYO ve JSGA kılavuzu ve internet ön başvuru ekranı sunulmuştur.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum