Jandarma 2020 Uzman Erbaş Alımı KPSS ve Askerlik Şartı Durumu

Jandarma 2020 Uzman Erbaş Alımı KPSS ve Askerlik Şartı Durumu

Jandarma Genel Komutanlığı 2020 yılı uzman erbaş alımı ve JÖH alımları olacak mı? Jandarma KPSS şartı ve askerlik durum şartı hakkında genel bilgilendirme durumları şöyle verildi.

Uzman erbaş alımı ve JÖH alımı bekleyen adaylar için bilgilendirme şartlar bilgisi şöyle sunuldu. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından KPSS şartı ve askerlik durum belge şartı için detayları verildi. Adaylar başvuru ilana çıktığı zaman nelere dikkat edecek.

MSB 2020 yılı başında yaptığı açıklamada, 2023 yılına kadar MSB bünyesine uzman erbaş alımı yapılmayacağını, alımların askerde olan askerler arasından olacağını söyledi.

Jandarma Genel Komutanlığı Milli Savunma Bakanlığına Bağlı olmayıp, İçişleri Bakanlığı bünyesindedir. Jandarma personel temin süreci MSB'den ayrı şekilde, İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılmaktadır.

Son uzman erbaş alımı KPSS şartı ve KPSS şartsız olarak alım yapılmıştı. 2020 yılı alımında da KPSS şartı olması ve hem KPSS ile uzman erbaş alımı yapılması bekleniyor.

2020 yılı alımında da askerlik şartının olmayacak. Askerlik yapan ve yapmayan adaylar uzman erbaş alımına başvuru yapabilecek.

Uzman Erbaş Alımı Genel Başvuru Şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

En az lise ve dengi okul mezunu olmak,

Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak,

Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2'deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak.

Askerlik hizmetini yapmakta iken "Askerliğe elverişli değildir" raporu alarak terhis edilmemiş olmak,

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (04 Nisan 2014 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),

Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2019 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak,

Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun son günü (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır. Üç (3) yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilebilecektir.

Üç (3) yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı olan JÖH'ler seçme ve gönüllü askerlerden oluşmaktadır. Uzman çavuş ağırlıklı olan JÖH'lerde astsubay ve erler de görev alır. Her birliğin başında ise bir yüzbaşı bulunur. Erler C Timi olarak adlandırılan timlerde görev alır. Bu yıl yapılması durumunda JGK içerisinde alım yapılacak.

Jandarma uzman erbaş alımı ilan kılavuzu anlık olarak sayfamızdan yayınlanmaktadır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum