Japonya İşçi Alımı! Japonya’da İşçi Yokluğu Şirketleri Kapatıyor

Japonya İşçi Alımı! Japonya’da İşçi Yokluğu Şirketleri Kapatıyor

Japonya’da işçi ve hatta yönetici bulunamadığı için pek çok şirket zor günler geçiriyor. Japonya işçi alımı dış ülkelerden alım yapıyor. Bu alımlara başvuru Japonya firmaları üzerinden yapılacaktır.

Japonya işçi alımı dış ülkelerden yapıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde işsizlik sorunu yaşanırken, istisnai olarak bazı ülkelerde ise işçi bulunamıyor. Özellikle teknoloji alanında gelişmeyen ya da gelişmekte olan ülkelerde işsizlik sorunu baş gösteriyor. Teknolojik olarak gelişmiş, dünyaya liderlik eden ülkelerde ise işçi sıkıntısı yaşanıyor. Son yıllarda teknoloji alanında hızlı bir gelişme gösteren Japonya da bu ülkeler arasında yer alıyor. Genç nüfusun az olması ve giderek azalması iş gücü sıkıntısına yol açıyor. Şirketler işçi bulamadığı için sıkıntıya giriyor ve kapanıyor. Son dönemde 80 şirket işçi bulamadığı için kapandı.

Emeklilere İş Teklif Ediliyor

Japonya’da farklı sektörlerde hizmet veren şirketlerin pek çoğu işçi bulmakta zorluk çekiyor. İşçi alımları için ilanlar yayınlanıyor ancak yeterli başvuru gelmiyor ve kadrolar açık kalıyor. İşçi olmayınca üretim de yapılmıyor ve şirketler iflasın eşiğine geliyor.

Japonya’daki 250 şirkette ise yöneticiler emekliye ayrıldı ancak yöneticilik için de talep gelmedi. Bu yüzden yönetim eksik kaldı. Hatta yönetim bölümünden emekli olanlara yeniden yöneticilik teklif edildi.

Japonya’da emeklilik yaşı da oldukça ileridir. İnsanlar üretebilme kapasitelerinin olduğu her zaman dilimini çalışarak geçiriyor ve geç emekli oluyor. İş gücü ihtiyacının yüksek olması da emeklilik yaşının ileri olmasında büyük etkili oluyor.

Japonya da işçi hakları ve sosyal haklar oldukça yoğun bir şekilde sunulur. Aynı zaman da Japonya da çalışma süresi ve emeklilik yaşı kısadır. Bu nedenle kişiler Japonya da çalışmak için göç etmeye devam etmektedir. Kişilerin hayalini kurdukları işe Japonya kavuşmalarını sağlar. Bu nedenle de Japonya tarafından verilen iş ilanları internetten ve basın yolu ile duyurulur. Bulunan iş ilanlarına başvurmadan önce gerekli olan evrakların tamamlanması gerekir. Gerekli olan bütün evrakların tamamlanmasının üzerine iş başvurusunda bulunulabilir. İş başvurusunda bulunmak için iş ilanlarının takip edilmesi gerekir. Bu sayede kişilerin kendilerine uygun olan işi bularak iş başvurusunda bulunma imkanları olur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum