Kademeli Eğitim Nasıl Yapılacağı Detayları

Kademeli Eğitim Nasıl Yapılacağı Detayları

Okulların açılmasının 21 Eylül tarihine ertelenmesinin ardından kademeli başlayacak eğitimin ayrıntıları MEB Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Açıklanan eğitim sistemine göre öğrenciler eğitime nasıl ve ne şekilde devam edeceği detayları paylaşıldı.

Okulların açılışının ertelenmesi ve daha sonraki süreçte kademi olarak başlayacak olması sonrasında herkes kademli eğitimin ayrıntılarını merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kademeli geçiş ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Uzmanlar Ziya Selçuk’un açıklamalarını sonrasında eğitimin yol haritasını ve kademeli eğitimin ayrıntılarını açıkladılar.

Hibrit Eğitim Geliyor

Uzmanlar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamanın hibrit eğitim modeli anlamına geldiğini ifade ediyor. Hibrit eğitim modeli hem dersleri yüz yüze işlemek hem de yüz yüze dışındaki eğitimlerden yararlanmak anlamına geliyor. Yüz yüze eğitim dışında ki eğitimlerden kasıt ise online ya da asenkron dediğimiz video izletilmesi şeklinde de olabileceği ifade ediliyor.

Online derste görüntü olmadığı için çocuğun aktif katılıp katılmadığı belli olmamasının en önemli engel olduğu belirtiliyor. Asenkron uygulamalarda da eğitimde, çocuğun videoları izleyip izlemediğinin takibinin mümkün olmaması eğitimin kalitesi ve niteliği açısından en önemli sorun olarak görülüyor.

Kritik Sınıfların Önce Başlatılması Planlanıyor

Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan seyreltilmiş eğitim belirli derslerin yüz yüze diğer derslerin ise uzaktan yapılması anlamı taşıdığı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Uzmanlar bazı dersler için bu yönteme başvurulacağını düşünüyor. Yüz yüze eğitimde bazı kritik derslerin ön plana çıkacağı ve programın bu yönde şekilleneceği tahmin ediliyor. Bu noktada Din, inkılap tarihi, yabancı dil derslerinin Türkçe, matematik ve fen bilgisine göre sınavda daha az soru sayısına sahip olması ön görülüyor. Soru sayısı ve kat sayısı fazla olan dersler yüz yüze eğitimde ağırlık kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu noktada kalan derslerin uzaktan eğitimle verileceği düşünülüyor.

Uzmanlar kademeli geçişte de sınava hazırlık programları dikkate alınacağını düşünüyor. 8 ve 12’nci sınıf kademeleri ve ilkokul 1’inci sınıflar önce yüz yüze eğitime başlanabileceği ön görülüyor. 8’inci sınıflar lise giriş sınavlarına, 12’nci sınıflar üniversite sınavlarına hazırlanacak olmalar ve İlkokul 1’inci sınıfların da ilk kez okula başlayacak olmaları nedeniyle öncelik sahibi olacakları tahmin ediliyor. Sonrasında ise peyder pey diğer ara sınıflar içinde yüz yüze eğitimin başlaması bekleniyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.