1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kadın Doktorlar O Uzmanlık Alanlarını Tercih Etmiyorlar
Kadın Doktorlar O Uzmanlık Alanlarını Tercih Etmiyorlar

Kadın Doktorlar O Uzmanlık Alanlarını Tercih Etmiyorlar

ÖSYM tarafından hazırlanan TUS raporu verilerine göre doktorların tercih ettikleri uzmanlık alanları, başarı sıralaması ve cinsiyet gibi kriterlere göre tasnif edildi.

A+A-

En Çok Tercih Edilen Bölüm. ÖSYM’nin raporuna göre TUS sınavı neticesinde en başarılı adayların tercih ettiği bölüm deri ve zührevi hastalıklar uzmanlık alanı olarak belirlendi. Bu bölümün hemen ardından estetik cerrahi ve radyoloji bölümleri geldi.

ÖSYM’nin yaptığı incelemelere göre sınava ilk defa giren adayların 2. Defa girenlere göre daha az başarılı olduğu tespit edildi. Öyle ki çok defa giren adaylardan ise en yüksek başarı ikinci girişlerinde elde edilmektedir.

Kadın Doktorların Tercih Etmediği Alanlar. Sınav sonuçlarının ve tercihlerinin incelemesinde kadın doktorların tercih etmedikleri bölümler de tespit edildi. Bu bölümler üroloji, tıbbi ekoloji, ortopedi ve travmatoloji, askeri sağlık hizmetleri olarak belirlendi. Buna karşın erkek adayların hiç tercih etmedikleri bir bölümün olmadığı gözlemlendi.

En Başarılı Üniversite. Sınav sonuçlarına ve adayların mezun oldukları üniversitelere göre en başarılı doktorların Koç Üniversitesi’nden çıktığı belirlendi. İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla Hitit Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi yer aldı.

Bu sonuçlar tıp eğitimi veren üniversiteler arasında rekabeti artırması açısından da son derece önemlidir. Bu da doğal olarak vatandaşımızın almış olduğu eğitimin kalitesini artıracaktır. İşte bu sebeple ÖSYM’nin bu rapor hazırlama işine devam etmesi istenmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.