1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kadınlar İçin Erken Emeklilik Müjdesi, 4 Önemli Fırsat Nedir
Kadınlar İçin Erken Emeklilik Müjdesi, 4 Önemli Fırsat Nedir

Kadınlar İçin Erken Emeklilik Müjdesi, 4 Önemli Fırsat Nedir

Türkiye çalışan vatandaşların emeklilik için yaptıkları planlamalar dahilinde emeklilik yaşı ve şartları büyük önem arz ediyor. Kadınlar ise bu süreçte daha fazla avantaj elde edilebilsin diye devlet tarafından destekleniyor. Kadınlarda erken emeklilik fı

A+A-

Özel sektörde aktif çalışma hayatlarına devam eden personeller için emeklilik bir hedef olarak gündemde kalmaya devam ediyor. Kadınlar için ise bu süreçte erken emeklilik bir avantaj sağlamaktadır.

Çalışma hayatları süresince bir takım özel şartların oluşması ile özellikle kadınların erken emeklilik hakkı elde ettikleri bir gerçek. Bu konuda devlet tarafında desteklenen kadınlar 4 farklı madde ile birlikte emeklilik süreçlerini kısaltabiliyor.

İlk olarak sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadınların yaşadıkları ağır şartlar ve mağduriyetlerin üzerine bir de emeklilik sürecinin uzamaması için 1 Ekim 2008 tarihinde sonra çalışan her günün kaydı için 1.25 gün hesaplaması yapılıyor. Yanı bahsi geçen kadın personellerin çalıştığı her 4 gün devlet tarafından 5 gün olarak hesaplanıyor ve emeklilik gün sayısında gerileme oluyor.

Aynı şartlarda erken emeklilik fırsatı doğan bir diğer kadın niteliği ise evlat edinen kadınlarda gündeme geliyor. Bu durumda 2 yaşını geçmeden evlat edinen her çocuk için doğum borçlanması hakkı da sunuluyor.

Üçüncü olarak sigorta doğumunda gelen sayısal avantaj oluyor. Üçüncü çocuğa kadar 2.160  yani 6 yıl prim borçlanması yapılabiliyor.

Son olarak ise kadın personellere mahsus olmak üzere staj süreleri de emekliliğe dahil ediliyor. Normalde geçerli olmayan staj ve staj başlangıcı süreleri kadınlar için prim olarak hesaplandığı için borçlanma durumunda aynı konu ile ilgili olarak avantaj elde edilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.