Kadınlar koronavirüse karşı daha dayanıklı! İşte sebepleri…

Kadınlar koronavirüse karşı daha dayanıklı! İşte sebepleri…

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecine dair yeni ve aktüel çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Yapılan son çalışmalara göre kadınların erkeklere göre koronavirüse daha dayanıklı olduğu tespit edildi.

2019 yılının son günlerinden itibaren vaka olarak kendini göstermeye başlayan ve 2020 yılının ilk günlerinden itibaren de bilimsel olarak tanısı konmuş olan Koronavirüs (Covid 19) salgını ile ilgili çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Yapılan fizibilite çalışmalarının akabinde pratik ve bilimsel çalışmalar da ağırlık verilirken; süreç içerisinde en fazla merak edilen konu olarak insanların bağışıklık sistemi konusunun ön plana çıktığı ifade ediliyor.

Kadınlar Daha Dayanıklı!

Koronavirüs (Covid 19) salgın sürecinde elde edilen laboratuvar deneyimlerine ve test sonuçların göre kadınların erkeklere oranla daha az sayıda vaka nesnesi olduğu bilgisinin tespit edildiği ilan edildi.

Söz konusu durumun tesadüf olmadığını kanıtlayan bilim insanları; özellikle ABD’den gelen incelemelerin akabinde sonuçların kan değerleri ve lenfositlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koydu.

ABD menşeili bir çalışma neticesinde kadınların, virüsleri tanıyabilen ve onları yok edebilen bir tür beyaz kan hücresi olduğu bilinen "T lenfositleri" içeren sisteme sahip oldukları ve bu lenfosit sisteminin daha güçlü bağışıklık sistemine sahip oldukları bilgisine varılan bir inceleme yapıldı.

Yale Üniversitesinden Prof. Dr. Akiko Iwasaki tarafından öncülük edilen çalışmada yer alan bilgilere göre; Nature Medicine dergisi aracılığı ile kamuoyunun bilgisine sunulan bilgiler teyit edildi ve vakaların yüzde 40’lık kısmının kadınlar tarafından oluştuğu bilgisine yer verildi.

Lenfosit Güçlendirilmesi Yapılmalı

Söz konusu T lenfositlerinin bir sistem modülü olduğu ve insan vücudunda değişilmesi mümkün olmayan kalıtım ürünlerinden olmadığı bilgisi paylaşıldı. Tabiat olarak kadınlarda daha baskın olan T lenfositleri aracılığı ile Koronavirüse mukavemet uygulayan kadınlar gibi erkeklerin de pandemi sürecinde güç kazanması için; ilgili T lenfositlerinin takviyeler aracılığı ile güçlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

İlaç tedavisi ile de desteklenebilecek olan lenfositler için bağışıklığın kuvvetli tutulması gerektiği bilgisi, bilim dergilerinde son günlerde arz edilen konuların ilk sırlarında yer almaya başladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.