1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadınların Çift Maaş Alma Hakkı Var
Kadınların Çift Maaş Alma Hakkı Var

Kadınların Çift Maaş Alma Hakkı Var

Devlet tarafından mağdur vatandaşlara yapılan maddi desteklere ilişkin soru işaretleri devam ederken, ilgili mevzuatlar mağduriyetleri ortadan kaldırıyor.

A+A-

Bir veya birden fazla konuda hem özel hayatında hem de çalışma hayatında kaynaklı olmak üzere mağduriyet yaşayan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan destekler kesintisiz olarak ödenmeye devam ediyor.

Özellikle şahsi hayatlarında malül veya maddi gelir sağlayıcı kişilerin kaybedilmesi durumunda oluşan durumlarda sağlanan devlet destekleri hakkında ise birden fazla mağduriyetten dolayı sadece bir kişi için maddi destek alınabilir yargısı hatalı olarak yayılmış durumda.

Bahsi geçen konuya en doğru örnek olabilecek mağdurların başında gelen kadın vatandaşlar için hem eş kaybı hem de baba kaybından dolayı çift maaş alınamamasına dair halk arasında yaygın olarak bilinen bilgi, yanlış bir bilgi olarak mevzuatta açıkça belirtilmiş durumda.

Bir kadının eşini kaybetmesi ve babasını kaybetmesi durumunda hem eşinden hem de babasından referans ile ek ödeme alması ve devlet desteğinden mahrum bırakılmamasının kanunda yeri bulunmaktadır.

Aynı zamanda bahsi geçen mağduriyet halinde kadının bir yerde çalışıp çalışmadığı, sigortalı olup olmadığı durumları da bir istisna olarak önem arz etmiyor. Kadın çalışıyor veya emeklilik maaşı alıyor olsa bile devlet tarafından bağlanan çift maaştan da yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

İstisani şartlar ise; dul maaşlarında SSK için en az 900 gün prim şartı; bir de ayrıca 2008 yılından önce sigortalılık hali varsa, vefat eden kişilerin emekli oldukları kurumların farklı olması şartı aranmaktadır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.