1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Alamayan Taşeron İşçiye Güzel Haber Geldi
Kadro Alamayan Taşeron İşçiye Güzel Haber Geldi

Kadro Alamayan Taşeron İşçiye Güzel Haber Geldi

Bir süredir kadroya geçen taşeron işçilerin özlük hakları ile ilgili tartışmalar gündemde yer alırken, hala kadroya geçememiş olan taşeron statüsündeki işçilerin de ilgilendikleri gelişmelerin sonuçları merakla bekleniyor.

A+A-

Yaşanan son gelişme kadroya geçememiş olan taşeron statüsündeki bir işçinin attığı adım ile yaşanmış oldu. Yaşanan gelişmede, taşeron statüsündeki işçinin özlük ve sosyal haklarının haklı olmamak suretiyle elinden alınması ve taşeron statüsündeki kadroya alınmayan işçinin yetkili merci olan Kamu Denetleme Kurumuna kararın bozulmasına ilişkin başvuru yapması ile gelişti. 

Taşeron işçi olarak çalışma hayatına devam eden ve kadroya henüz alınmamış olan taşeron statüsündeki işinin, kadroya geçirilmemesi üzerine KDK’ya yaptığı başvuru, kadroya geçememiş olan bütün taşeron statüsünde görev yapan işçileri alakadar etti ve emsal karar niteliğindeki karar KDK tarafından verilmiş oldu. 

Daha önce yaşanan olayda belediyede taşeron işçi statüsünde çalışırken kadro almak için başvuru talebinde bulunan işçinin başvurusu belediye tarafından kabul edilmemişti. Belediyenin bu kararı alırken referans gösterdiği gerekçe ise; işçinin hırsızlık suçundan mahkum olduğu konusuydu; fakat işin gerçeğinde işçinin mahkum olmadığı ortaya çıktı ve cezasının tecil edildiği ve iyi halinden ötürü de tüm hakları geri iade edildiği ortaya çıktı. Ve işçinin mahkumiyet hükmü gerçekleşmemişti. 

Hırsızlık suçu onanmadığı için ve konu hakkında hüküm giyilmemiş olduğu için, taşeron statüsündeki işçi KDK’ya başvuruda bulundu. Kararı ve önceki süreci analiz eden ve detayları inceleyen yetkili merci emsal teşkil edecek bir karar imza attı ve bahsi geçen belediyeye doğrudan tavsiye kararı yazdı. Yazılan kararda belediyenin kadro alamamış olan ve taşeron statüsünde emek veren işçinin kadroya geçirilmeme talebinin reddedilmesinin doğru olmadığı ve işçinin kadroya geçirilmesi gerektiği konusunda tavsiye kararı yer aldı.

Bundan sonraki süreçte ise; belediyenin KDK’nın tavsiye kararına uyup uymayacağı ise merak konusu. Kadroya geçemeyen taşeron statüsündeki işçilerin merakla bekledikleri konu önümüzdeki günlerde kesinliğe ulaşmış olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum