1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Alamayan Taşeron İşçiye KDK’dan Sevindirici Haber
Kadro Alamayan Taşeron İşçiye KDK’dan Sevindirici Haber

Kadro Alamayan Taşeron İşçiye KDK’dan Sevindirici Haber

Taşeron işçi olarak çalışan bir personelin kadroya geçirilmemesi üzerine KDK’ya yaptığı başvuru kabul edildi ve tavsiye kararı verildi.

A+A-

Belediyede taşeron işçi iken kadro almak için başvuruda bulunan personelin başvurusu belediye tarafından reddedilmişti. Gerekçe olarak kişinin hırsızlık suçundan mahkum olduğu gösterilmişti. Ancak işin aslında kişi mahkum olmamış cezası tecil edilmiş ve iyi halinden ötürü de tüm hakları geri iade edilmişti. Dolayısıyla mahkumiyet hükmü gerçekleşmemişti. Hırsızlık Suçundan Mahkum Olmamıştır.

Belediyenin buna dayanarak başvuruyu reddetmesi üzerine KDK’ya başvuran işçi istediği sevindirici haberi duymayı başardı. KDK, belediyeye tavsiye kararı yazdı ve başvurunun reddedilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Belediye ise bu tavsiye kararına uyup uymamakta serbesttir. Uymaması halinde yargı yolu açılacak ve işçi mahkemelere başvuru yapabilecektir. Mahkemeler tarafından verilen kararın ise belediye tarafından uygulanması zorunludur.

KDK’nın bu kararı diğer taşeron işçiler için de bir umut kaynağı oldu. Zira pek çok taşeron işçi aslında KHK kapsamına girmeyen nedenlerle kadro alamadı. İşte bu kişiler de haklarını arayarak kadro elde edebilir. Bunun için hukuki destek almak faydalı olacaktır. Aksi takdirde hak kaybı yaşanması söz konusu olabilir. Belediye tarafından tavsiye kararına uyulmaması halinde yargı yoluna başvurmak için sürelere dikkat edilmelidir. Süresinde ve usullere uygun bir şekilde yapılan başvurular sonrasında netice almak mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum