1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Alan Taşeronlar Askerliği Kıdem Tazminatına Saydırabilir
Kadro Alan Taşeronlar Askerliği Kıdem Tazminatına Saydırabilir

Kadro Alan Taşeronlar Askerliği Kıdem Tazminatına Saydırabilir

Pek çok taşeron işçi tarafından bilinmeyen bu konu hakkında uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. Kamu İşçileri ...

A+A-

İş Kanunu'nda düzenlenen kıdem tazminatı hükümlerine göre özel sektör işçileri sadece son çalışma yerinden kamu işçileri ise tüm kamu çalışmalarından kıdem tazminatı alabiliyor. Kadroya geçirilen taşeron işçiler de bu haktan istifade edebilmektedir. Üstelik askerlik borçlanması yaparak bu sürenin artırılması da mümkündür.

Özel sektörde çalışanlar için askerlik borçlanması sadece primleri ve sigortalılık başlangıç tarihini olumlu etkilerken kamu işçilerinde kıdem tazminatını da artırmaktadır. 

Hali hazırda çalışmakta olan kamu işçilerinin askerlik borçlanmasını çalışırken yapmaları daha avantajlı olmaktadır. Zira askerlik borçlanması yapan bir kişi gelir vergisinden bunu indirebilmektedir. Dolayısıyla aldığı maaş vergi kesintisine tabi olmadan eline geçecektir. Ancak bunun için kişinin aktif olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

Tazminatı Nasıl Etkiler?
Askerlik borçlanması süresine bağlı olarak alınacak kıdem tazminatını da artırmaktadır. Örneğin 12 aylık askerlik borçlanması yapan bir kişi kıdem tazminatında bir maaş fazla alacaktır. Böylelikle borçlanma için ödenmiş olan ücretin pek çoğunun geri kazanılması sağlanmış olacak. Hatta yüksek ücretli çalışanların tüm bu ödedikleri ücretleri geri aldıkları dahi biliniyor. Emeklilik hakkını elde etmek için eksik prim günü olanlar bu yönteme başvurabilir ve böylelikle emekli olabilir. Hali hazırda pek çok taşeron işçi bu haklarından haberdar değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.