Kadro Alan Taşeronlar Düşük Maaş Alıyor

Kadro Alan Taşeronlar Düşük Maaş Alıyor

Kadro alan taşeronlar hakkında yapılan bir hesaplamaya göre, kadrolu taşeronların diğer işçilere oranla daha düşük maaş aldıkları ortaya çıktı.

Ülke genelinde birçok alanda istihdam edilen ve çalışma hayatlarına taşeron işçi statüsünde devam eden taşeronlar kapsamında yapılan bir hesaplamaya göre, bir süredir mağduriyetleri ile ülke gündeminden taşeronların maaş konusunda da sorun yaşadığı tespit edildi.

Taşeron şirketlerden 4/D ibaresi alarak sürekli işçi statüsünde geçen ve belediye şirketlerine geçerek kadro alan işçilerin, aldıkları ilave tediye, TİS ikramiyesi, sosyal yardım gibi ek ödemeler ile vergi dilimine erken girecekleri belirlendi.

Bazı kalemlerde vergi ödemesi yapılmayacak olup daha önce bakanlık tarafından belirlenen kalemlerden ise vergilendirme yapılacağı için ve bahsi geçen kalemlerin gelir vergisi matrahına ekleneceği için; taşeronların 2019 yılında bir üst vergi dilimine geçerek %20 lik dilim kapsamında vergiye tabi tutulacağı açıklandı.

Kadrolu taşeronlar için sorunlu bir uygulama olan bu düzenlemeden dolayı; daha önce belirlenen 18.000 TL üzerinde gelire ulaşan işçilerin vergilendirilmeye tabi tutulacağı belirlendiği için, 2019 Temmuz ayında alınan yüzde 4 zam oranıyla beraber 18.000 TL gelire ulaşmış olan taşeronların vergiye tabi tutulacağı ve maaşlarında erime olacağı hesaplandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum