1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Alan Taşeronlar Yenik Düştü
Kadro Alan Taşeronlar Yenik Düştü

Kadro Alan Taşeronlar Yenik Düştü

Kadro alarak görevlerine devam eden taşeronlar, 2019 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonra, yenik düştük ifadesi ile kendi durumlarını ifade etti.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetli personel olarak görev alan ve uzun bir süredir ülke basını gündeminden düşmeyen taşeronlar için umut kapısı olan TİS görüşmelerinden de beklene olumlu gelişmeler henüz çıkmadı.

Bir süredir hazırlıklarını tamamlayan ve hem sözcü hem de vekil atanan sendikalar aracılığı ile yaşadıkları mağduriyetleri dile getiren taşeronlar için artık toplu iş sözleşmelerinden faydalanmak ve özlük haklarının arttırılması için gerekli çalışmaları yapmak zaruri oldu.

KHK ile Kadroya Geçen Taşeronlar TİS İstiyor 

Kanun Hükmünde Kararnameler ile kadroya geçirilen taşeron işçilerin öncelikli olarak hükümetten ve yetkililerden talep ettikleri ilk madde TİS haklarından faydalanmak oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde görev alan taşeronların basın aracılığı ile yaptıkları açıklamaların ardından tekrar gündeme hemen ve Türkiye çapındaki bütün taşeron işçileri kapsayan konuya göre 500 binin üzerinde sayılara ulaşan kadrolu taşeronlar için TİS’ten faydalanamamış olmanın etkileri her gün daha da büyüyor.

“4+4 Zamma Mahkum Edildik”

TİS’ten faydalanamadıkları için gelecek yıllara dair ümitlerinin de kalmadığını ifade eden taşeronlar için planlanan ve imza atılan yüzde 4 olmak üzere senede iki kere yapılacak olan zamların komik rakamlara tekabül ettiği ve artan enflasyon karşısında maaşların hiç olduğu vurgulanıyor.

“Taşeronlar Yenik Düştü”

696 sayılı KHK ile kadroya geçirildikleri bilinen taşeron işçiler için bu süreç zarfında kadroya geçmenin herhangi bir faydası olmazken, sendikal haklar bağlamında getirilen olumsuz şartlar ise kadronun alındığı süreçte işçilere verilen zararı ortaya koydu.

Verilen kadronun hükümsüz olduğunu iddia eden taşeron temsilcileri, ekonomide yaşanan dalgalanma ve kriz dönemi itibari ile birlikte hem maaşların eridiğini hem de işçi unvanı ile verilen emeklerden sonra taşeronların krize yenik düştüğünü ifade etti.

İşçileri söz konusu sorunların devam etmemesi adına en azından maaş iyileştirmeleri ve özlük hakları bağlamında TİS’ten faydalanmaları gerektiğini talep etti.

Taşeronlar ile ilgili gelişmeler için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum