Kadro Alan Taşeronlar Yılın İlk İkramiyesini Bu Ay Alacak

Kadro Alan Taşeronlar Yılın İlk İkramiyesini Bu Ay Alacak

Taşeronları Sevindiren gelişme. 2018 içerisinde çıkarılan 696 Sayılı KHK ile kadro alan taşeron işçilerin yıllık tediye ödemelerinin ilk taksiti Ocak ayı içerisinde yapılacak.

5 Günlük İkramiye 

Kamuda ve belediye şirketlerinde taşeron işçi olarak görev yapmakta iken çıkarılan düzenleme ile kadroya geçirilen taşeron işçilerin yıllık tediye ödemelerinin ilki bu ay gerçekleştirilecek. Brüt ücret üzerinden 5 günlük ikramiye ödemesi yapılacak olup belediye işçileri için ilk ödeme nisan ayında gerçekleştirilecektir.

Kamu işçilerinin ikramiyesinin ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecektir. Asgari ücretle çalışan bir işçinin bu ay eline geçecek ikramiye miktarı 350 lira olacaktır. Ücret artış gösterdikçe bu tutar da artacaktır. 

Enflasyon Farkı Alamadılar

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi sırasında çıkarılan düzenlemede enflasyon farkı alamayacakları kaydedilmişti. Bu nedenle iki senedir enflasyon farkı alamayan işçilerin maaşları reel anlamda %20 oranında düşüş gösterdi. Bu nedenle asgari ücret seviyesine gerileyen maaşlara bir iyileştirme yapılması talep edilmektedir. 2020 yılı itibariyle enflasyon farkı almanın önünde bir engel kalmayacaktır.

Ancak sadece enflasyon oranında zam alınması da işçilerin gelecek açısından birikim yapabilmelerine müsaade etmeyecektir. Bu nedenle maaşlarda daha iyi bir iyileştirme yapılması talep edilmektedir. KİT’lerde görev yapan taşeron işçilerin de birtakım talepleri bulunuyor. Ancak bu konuda henüz net bir adım atılmadığını da ifade etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.