1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Alan Taşeronların Maaşları Farklı Yatıyor
Kadro Alan Taşeronların Maaşları Farklı Yatıyor

Kadro Alan Taşeronların Maaşları Farklı Yatıyor

Kadroya geçtikten sonra maaşlarında iyileşme yaşanan taşeron statüsündeki işçilerin geçtiğimiz aylar mukayese edildiğinde maaşlarının farklı yattığı belirtiliyor.

A+A-

Taşeron statüsündeki emekçilerin kadroya geçtikten sonra mesailerinin karşılıkları olarak aldıkları net maaşlar arasında farklılık yaşanması, taşeron işçiler arasında merak uyandırdı. Taşeron işçilerin maaşlarının neden farklı yattığına dair ise belirleyici iki etken bulunuyor.

Kadroya geçen taşeron işçiler gerek özlük hakları gerekse sosyal hakları kapsamında tabi oldukları ve kendilerini bağlayıcı metin olarak imza attıkları iş sözleşmesi, hem maaş konusunda hem de sosyal haklar konusunda başvurulacak ilk kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Taşeron işçiler özellikle geçtiğimiz ay maaşlarını farklı rakamlarda aldıklarını belirtirken, öncelikle imza attıkları iş sözleşmesine bakmaları gerekiyor.

Alınan maaş günlük ücretin mesai gün sayısı ile çarpılması sonucunda belirlendiği için, Şubat gibi kısa gün sayısına sahip olan aylarda ücretlerde farklı rakamlar yatmış olabiliyor.

İşçilerin iş sözleşmesinde eğer maaş bedeli olarak bir aylık tutar yazılı ise o işçi maaşını her ay sabit rakamlar ile almış oluyor; fakat bu ibare yoksa ve işçi maaşını gün sayısı bazında alıyorsa Şubat ayı 28 çektiği için, örneğin Mart ayından daha az miktarda maaş almış oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler