Kadro Alan Taşeronların Sorunları Sona Ermedi

Kadro Alan Taşeronların Sorunları Sona Ermedi

Kamuda çalışan taşeron işçiler KHK ile kadroya geçirilmişti ancak bu süreçten sonra sorunların niteliği değişti ve yeni sorunlar ortaya çıktı.

Maaşlar Eridi
Toplu sözleşme ile kadroya geçirilen taşeron işçiler kadro aldıklarına sevindiler. Bazı kimseler kadro alamazken bazıları da emekliliğe sevk edildi. Kadro alan işçilerin ise maaşları düşüş gösterdi ve %4 oranında zam almak zorunda kaldılar. Öyle ki bazı çalışanların maaşları asgari ücretin altında kaldığı için seyyanen zam yapıldı ve maaşlar tamamlandı.

Buna karşılık yıllık 52 günlük ilave tediye ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Arada kaybolan miktar bu sayede telafi edilmiş oldu. Ancak yine de ekonomik kayıplar yaşanmaya devam ediyor.

Yöneticilerin Keyfi Davranışları 
Kadrolu işçilerin karşılaştıkları sorunlardan bazıları ise uygulamada karşılaşılan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Zira kanunda belirlenen kurallara uyulmamakta ve keyfi uygulamalar ile karşılaşılmaktadır. Bu da işçilerin psikolojik olarak kötü bir duruma düşmelerine neden olmaktadır. Örnek olarak verilecek olursa haftalık çalışma saatlerinin üzerine çıkılması, yıllık izinlerin kullandırılmaması, fazla mesai yapılmasına karşın ücretlerinin ödenmemesi gibi durumları sıralayabiliriz.

Tüm Haklar Korunmadı
Kadro alan taşeron işçilerin en büyük sorunlarından birisi enflasyon karşısında korumasız kalmalarıdır. Nitekim 2018 yılında %21 olarak gerçekleşen enflasyona karşılık %8 oranında zam verilmesi bunun bir örneği olarak karşımızda durmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim intibaklarının yapılmaması ve bordrolara yansıtılmaması da hak kayıplarını artırmaktadır.

Bu sorunlar karşısında personellerin istedikleri ise toplu iş sözleşmesi hakkının verilmesi ve bu sayede orta yolun bulunmasıdır. Ancak 2020 yılından önce böyle bir hak verilmesi şimdilik gündemde değildir. Dolayısıyla bu kayıplar katlanarak artmaya devam edecektir.

Kadro Alamayan İşçiler 
En az kadro alan işçiler kadar dertli olan kadro alamayan taşeronlar da sorunlarının çözülmesini bekliyor. Çeşitli şartlara takılan ya da kapsam dışında bırakılan bu taşeron işçiler biran evvel kadroya geçmek istiyorlar. Zira hali hazırda iş güvenceleri bulunmamakta ve her an işsiz kalma riski ile karşı karşıyadırlar.

Öz-Büro İş Genel Başkanı olarak görev yapan Baki Gülbaba, hastanelerde HBYS işini yerine getiren personellerin kadro alamadıklarını ifade etti. Bu kimselerin de biran evvel kadroya alınmaları için çağrıda bulundu. Sadece hastanelerde görev yapan personeller değil diğer tüm taşeron işçiler bu haberi bekliyor. Özellikle KİT bünyesinde çalışan taşeronlar da bu konudan duydukları mağduriyeti dile getirmektedirler.

Hükümet yetkilileri KİT’lerle ilgili birtakım programlar açıklamışlardı. Bu programlar çerçevesinde kadroya geçişler yapılacak. Ancak hali hazırda bunun yavaş ilerlediğini ve kadro alamayan çok sayıda kişinin bulunduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla yöneticilere bırakmadan bu konuda genel bir düzenleme yapılması daha isabetli bir çözüm olacaktır. Kadro alamayan taşeron işçiler konusunda tüm gelişmeleri internet sitemizden takip edebilir ve doğru bilgiye anında erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum