1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadro Verilmeyen Taşeronlara İZBAN Eklendi
Kadro Verilmeyen Taşeronlara İZBAN Eklendi

Kadro Verilmeyen Taşeronlara İZBAN Eklendi

İzmir İZBAN yönetimi tarafından ortaklık yapısı sebep gösterilerek 700 civarındaki özel güvenlik ve temizlik işçisi olarak taşeron işçilere kadro verilmedi.

A+A-

İZBAN’a Kadro Yok
İZBAN’da çalışan 700 civarı taşeron işçinin kadro beklentisi hayal oldu. Kadroya geçirilirken ihale şartnamesi engeline takılan pek çok taşeron işçi oldu. Başta KİT’ler olmak üzere pek çok işçi taşeron şirketlerde güvencesiz olarak çalışmaya devam ediyor. Bu işçilerden biri de İZBAN çalışanı 700 kişi. İZBAN’da çalışan 500 özel güvenlikçi ile 200 temizlik işçisi de kadroya geçemeyenlerden. Bu taşeronların başvurusu İZBAN tarafından kabul edilmeyince, DİSK bünyesindeki sendikaların yaptığı görüşmeler sonucu başvurular alınmıştı. Bu başvuruların sonucu bugün açıklandı. 

Tüm işçilere gelen tebligatta düzenlemenin yapıldığı 696 sayılı KHK’da başvurunuzu içeren yasal bir düzenleme yoktur denildi. Gerekçe olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD arasındaki yarı yarıya ortaklık yapısı gösterildi.

Bu cevap karşısında DİSK bünyesindeki sendikalar örgütlenmeye hazırlanıyor. Yaklaşan 1 Mayıs işçi bayramında sorun yeniden dile getirilecek. İşçiler o gün dertlerini anlatmaya çalışacak. 

İşçi Sayısı Azaltıldı
İZBAN yönetimi taşeron belirsizliğinden dolayı ihaleyi de yaptı. Yeni temizlik ve güvenlik işleri için iki ayrı ihale yaptı. İhalelerde işçi sayılarının azaltılmış olması dikkat çekti. Kadroya geçemediği için tepki gösteren 50 kadar güvenlik görevlisi de ihaleyi alan yeni şirkete geçmeyerek işi bırakmaya karar verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.