1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadrolu İşçiler İçin Disiplin Yönetmeliği Oluşturulabilir mi?
Kadrolu İşçiler İçin Disiplin Yönetmeliği Oluşturulabilir mi?

Kadrolu İşçiler İçin Disiplin Yönetmeliği Oluşturulabilir mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen görüşte, kadrolu işçilerin disiplin işlemleri için iç yönetmelik oluşturulabileceği ifade edildi.

A+A-

Bakanlık: İç Yönetmelik Oluşturulabilir
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından kadrolu taşeron işçilerin disiplin işlemlerine ilişkin görüş bildirildi. 6098 sayılı Borçlar Kanunu kaynak gösterilerek işçi sözleşmelerinin içeriğinin taraflar arasında özgürce düzenlenebileceği belirtildi. Taraflar arasında imzalanan iş sözleşmesi, işyeri yönetmeliği gibi düzenlemeler her iki tarafın iradesi ile uygulanabilir. İş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi veya iç yönetmeliklerle disiplin yönetmeliği oluşturulabilir denilmiştir. 

DPB İle Ters Görüş
Taşeron işçiler kadroya geçirilerek sürekli işçi statüsüne kavuşmuştur. Bu işçilerin disiplin işlemleri ile ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığı daha önce görüş bildirmişti.  Bu görüşünde işçilerin disiplin işlemleri için toplu iş sözleşmesi ya da iş sözleşmesi hükümleri uygulanabileceği belirtilmişti. Eğer bu mevzuatlarda ilgili düzenleme yoksa 4857 sayılı Kanunun genel hükümleri uygulanabilecektir. Bu konuda kamu kurumlarının resen hazırlayacağı yönerge, tebliğ, genelge gibi idari düzenlemelerde disiplin cezası vermek ise doğru değildir.

Görüldüğü üzere verilen her iki görüş aynı doğrultuda değildir. Bakanlık, işçilerin oluşturulan iç yönetmelikle disiplin cezası alabileceğine kanaat getirmiştir. Ancak DPB disiplin cezasının idari düzenlemelerle verilemeyeceği görüşünü bildirmiştir. Her iki görüş arasından işçi lehine olan DPB görüşü uygulanmalıdır. Bu görüş yasal olarak da daha sağlamdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.