Kadrolu taşeronlar bakanlık tarafından işten çıkartılıyor

Kadrolu taşeronlar bakanlık tarafından işten çıkartılıyor

Taşeron işçi statüsünde kamu personeli olarak hizmet veren kadrolu taşeronlar için olumsuz bir durum yaşandığı iddia ediliyor. MEB bünyesinde görev alan taşeronların yaz tatili döneminde kadrolu olmalarına rağmen 2 ay işsiz kalacakları tartışmaları başlad

Kamu ve özel sektörde taşeron işçi olarak görev yapan personellerin yaşadıkları mağduriyetlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Taşeronlar için önem arz eden kadro konusunda, yeteli özlük haklarının sağlanmadığı iddia ediliyor.

Kadrosuz Taşeronların Süreli Çalışma Sorunu

Daha önceki yıllarda hem bakanlık bünyesinde yapılan başvurularda sıklıkla dile getirilen hem de sendikalar tarafından daima gündeme taşınan konuların başında gelen ve özellikle yaz döneminde baş gösteren işten çıkartma sorunları devam ediyor.

Kadrosuz olarak iş başı yapan taşeronların sosyal haklar bazında uygunsuz olsa da kanuni referansları olduğu için hukuki olan kararlar ile görevlerinin yaz aylarında sonlandırılması konusu, kadro alan taşeronların yaşamaması gereken bir problem olarak ön plana çıkıyordu.

Kadrolu Taşeronlar da İşsiz Kalıyor İddiası

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapan taşeronların kadrolu olan kısımları için bahsi geçen işsizlik sorunun yaşanmaması gerekiyor. Taşeron işçiler hem sosyal medyadan hem de yazılı basın aracılığı ile yaptıkları açıklamalarla, alınan kadronun hükümsüz olduğunu ve yaz tatili döneminde 2 aylık süre zarfında işsiz kalacaklarını beyan etti.

2 Ay Maaş Alamayacaklar

Geçici işçi kadroları dahilinde yer alan taşeronlar için yapılan sözleşmelerde onaylanan maddelere göre, 1 yıl bazında 10 aylık iş dönemine sahip oldukları gerekçesi ile işten çıkartılacak olan taşeronların 2 ay süre ile maaşsız kalacakları ve bu süre zarfında geçimlerini nasıl sağlayacakları da merak konusu oldu.

MEB’den Çözüm Talep Ediliyor

Milli Eğitim Bakanlığı  (MEB) bünyesinde görev alan taşeronlar yaşanacak olan sorunlardan dolayı taleplerini dile getirmeye devam ediyor. Özellikle sosyal medya üzerinden organize olarak taleplerini dile getiren işiler için Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde dahilinde makul bir çözüm bulunacağına dair öngörü bulunuyor.

Sendikaların da devreye girmesi ile birlikte önümüzdeki hafta TBMM kürsüsünden de dile getirilmesi beklenen sorunların güncel haberlerine ve taşeronlar ile ilgili yaşanan her gelişmeye İş ilanları Kariyer sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum