Kadrolu taşeronlar için 2020 zam oranları açıklandı

Kadrolu taşeronlar için 2020 zam oranları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dahilinde taşeron işçi statüsünde hizmet veren taşeronlar için alınan zam kararları açıklandı. İşçilerin 2020 yılı itibari ile zam oranları belli olurken karar Resmi Gazetede yayımlandı.

Yüzbinlerce işçinin merak ettiği konu ile ilgili olarak yeni bir gelişme yaşandı. Taşeron işçi statüsünde hizmet verirken kadro alan taşeronlar için belirleyici olan 2020 maaş zammı ve TİS zam oranları belli oldu.

MEB Taşeron Zam Oranlarını Açıkladı

Geçtiğimiz yıllarda önemli tartışmalara yola açan TİS zam oranları ve asgari ücret zam farkları konusu bu senenin de gündeminde yer aldı. Söz konusu artışlar ile ilgili olarak yapılan bir resmi açıklamaya göre MEB bakanlık bünyesinde KHK ile kadroya geçirilen taşeronların zam oranlarının belirlendiğini ilan etti.

Asgari Ücrete İlave Yüzde 4 Zam 

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen karar ile 696 sayılı KHK ile kadroya dahil edilen taşeronların 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren asgari ücret üzerinden zam alacağı açıklandı.

İşçiler öncelikli olarak asgari ücretin yeni seviyesinin altında bırakılmayacak ve aylık brüt 2.943 TL altında kalan maaşlar öncelikli olarak yeni asgari ücret seviyesine yükseltilecek. Ardından her işçi için hak edilen ve daha önce TİS’te belirlendiği üzere asgari ücret üzerinden yüzde 4 maaş zammı alacak.

14330.jpg GİB ve Maliye Bakanlığı 2 Bin Memur ve Uzman Alımı İzni Verildi

Eski Kadrolulara Yeni Uygulama Yapılmayacak!

Ayrıca daha önce kadroya alınan taşeronlar için 696 sayılı KHK dahilinde 3. Madde olarak; kadroya geçmeden önce aşçı, şoför, teknik personel, kaloriferci, host, hostes ve benzeri görevler nedeniyle asgari ücretin %20, %30, %40 vb. oranlarda arttırılması şeklinde ücret alanlara, kadroya geçtikleri 02/04/2018 tarihi itibariyle aynı oranlarda arttırılmış ücretleri üzerinden kadroya geçtiklerinden ve bugüne kadar da tabi oldukları toplu iş sözleşmesi gereğince her altı ayda bir %4 oranında zam alarak geldiklerinden, mevzuatın öngördüğü bu uygulamanın dışına çıkılarak tekrar eskisi gibi yeni asgari ücretin üzerine %20, %30, %40 gibi oranlarda bir artış yapılamayacaktır.” İfadelerine yer verilmiştir.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere erişebilmek için tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum