Kadrolu taşeronlar için ilk TİS müjdesi geldi, ücretler belli oluyor

Kadrolu taşeronlar için ilk TİS müjdesi geldi, ücretler belli oluyor

2018 yılının ilk aylarında gerçekleştirilen kadro alma sürecinde kadrolu taşeronlar olarak görev almaya başlayan işçiler için beklenen ilk Toplu İş Sözleşmesi süreci başladı. Yeni ücretler ve gelişmelere dair detaylar haberimizde…

Kadrolu taşeronlar vasfı ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmaya devam eden taşeron işçiler için yaşanan mağduriyetlerin çözümü noktasında Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) büyük bir önem arz ediyor.

Yapılan son çalışmalardan elde edilen verilere göre; alnında hizmet vermeye devam eden binlerce taşeron işçinin beklediği 2020 TİS süreci için yeni bir gelişme yaşandı ve sağlık alanında TİS müjdesi verildiği ilan edildi.

Sağlıkta Taşeronlar İçin TİS Gelişmeleri

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmiş olan taşeronların muhatap alındıkları hükümlerin resmiyet kazandığı TİS maddeleri üzerinden mutabakata varıldı. İşletme Toplu İş Sözleşmesi  ile Hak İş iştiraki olan Öz Sağlık İş Sendikası ile Sağlık Bakanlığı üyesi olan Türk Ağır Sanayii Ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası arasında anlaşma imzalandı.

Yeni Ücretler Belli Oldu!

TİS kapsamında masaya yatırılmış olan maddeler arasında işçiler için önem arz eden konuların başında gelen ücret meselesinde de uzlaşı sağlanan kalemlerin meblağı ilan edildi.

Akçeli hükümler başlığı altında incelenen ve açıklanan ücret konusu ile ilgili verilen bilgilere göre; Yemek Yardımı adı altında sağlanan ve günlük olarak yekün meblağaya yansıtılan rakamın 12,32 TL’ye; ayrıca evlene yardımı olarak sunulan destek ödemesinin de 228 TL’ye yükseltildiği ilan edildi.

1 Kasım’dan İtibaren Faydalanılacak

YHK toplu iş sözleşmesi olarak kayıtlara geçen sözleşenin hükümlerinin 30 Ekim 2020 tarihine kadar geçerli olacağı maddesinin yürürlükte olması sebebi ile ilgili maddelerin 1 Kasım 2020 tarihinden geçerli olacağı açıklandı.

696 sayılı KHK ile kadroya geçmiş olan taşeronların bağlandığı yeni TİS hükümleri üzerinde mutabakata varıldığı beyan edilirken; fazla çalışa konusunda da yeni tarifeye geçileceği ilan edildi.

Taşeronlar ilgili maddeler uyarınca bundan sonra fazla çalışma için; gece dönemi için yüzde 75; gündüz için ise yüzde 60 oranında ücret alacak.

Detaylar ve ödemelere dair detaylara aşağıdaki tablodan erişebilirsiniz.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

tis1.jpgtis2.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum