Kadrolu Taşeronlar İçin TİS’e Müjdeli Madde Eklendi

Kadrolu Taşeronlar İçin TİS’e Müjdeli Madde Eklendi

KHK ile kadro alan taşeronlar hakkında talep edilen maddelerin Toplu İş Sözleşmesine eklendiği müjdesi taşeron işçilere ilan edildi.

Kurum ve kuruluşlarda hizmetli personel olarak hizmet veren taşeronlar için yapılması öngörülen düzenlemeler kapsamında birçok madde pazarlık masasına gelmişti. Söz konusu iyileştirmeler için taşeronlar hakkında müjdeli haber ilan edildi.

Taşeronlar hakkında verilen yeni karar uyarınca TİS’e madde eklendiği açıklandı ve işçilerin bundan sonraki süreçte KHK ile taşerondan geçiş yapan işçilerin iş güvencesini temin eden maddenin eklenmesi ile talep edilen maddenin resmiyet kazandığı açıklandı.

Önce iş güvenliği konusu ile çıkılan TİS yolunda hem maddi hem de özlük hakları kapsamında işçi hakları göz önünde bulundurulurken, söz konusu maddeyi TİS’e ekleyen emsal belediye ise İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesine bünyesinde gerçekleştirilen ve İZENERJİ şirketi ile iş yerinde örgütlü DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasındaki altıncı dönem imzalanan toplu iş sözleşmesi (TİS) maddelerinde değişikliğe gidildi.

İşçi talepleri ve işçi iradesi ile imzalanan ve geleneğin bozulmadığı TİS olarak bültenlere yansıyan sözleşmelerin akabinde; taşeronlar ve bu statüde çalışan bütün işçiler için maddi anlamda kayıpların da tartışıldığı toplantıda, işçi maaşlarının enflasyona ezilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Daha önceki Toplu İş Sözleşmesinde yer alan 64 maddeye ilave olarak eklenen 3 madde üzerinde daha mutabakata varıldığı belirtilirken; söz konusu maddelerin ise destek ve maddi tebliğ konularında olduğu belirtildi.

İlk olarak yüzde 15 vergi dilimi kapsamında iş riski, koku pirimi ve kıdem dahil net ücretler eski toplu sözleşmede A grubunda bekar 2 bin 507 lira alırken yeni sözleşmeye göre 3 bin 277 lira, ikramiyeli ise 4502 lira olarak yer alacağı belirtilirken; Evli ve iki çocuklu işçinin 2 bin 869 lira alırken 3 bin 691 liraya yükseldiği ve ilgili rakam ikramiyeyle 4912 lira olacağı ilan edildi.

Bir diğer madde de yer aldığı şekline göre; B gurubu bekar işçinin alacağı maaşın 2 bin 511 lira 3 bin 380 liraya çıktığı ifade edildi. Aynı statüdeki işçinin ikramiyeli alacağının ise 4 bin 627 lira olacağı ve evli iki çocuklu 2 bin 879 lira alırken 3 bin 793 liraya çıkacağı; dolayısı ile bahsi geçen maaşın ikramiye ile birlikte 5 bin 20 lira çıkacağı ilan edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum