Kadrolu Taşeronlar İşsizlik Maaşı Alabilecek

Kadrolu Taşeronlar İşsizlik Maaşı Alabilecek

Taşeron işçilerle ilgili olarak yayınlanan SGK genelgesi ile işsizlik maaşına yönelik düzenleme yapıldı.

Taşeron İşçi İşsizlik Primi Ödeyecek, İşsiz Kalırsa İşsizlik Maaşı Alabilecek
Taşeron işçiler 657 sayılı DMK 4/D’li kadrosunda sürekli işçi olarak istihdam ediliyorlar. Ancak İş Kanunu hükümlerine tabiler. Bu sebeple işsizlik sigortası konusunda yaşanan karmaşa SGK genelgesi ile çözülmüştü. Genelgeye göre taşeron işçiler ve işverenleri işsizlik sigorta primi ödeyecekler. Şimdiye kadar ödemeyenler ise geriye dönük olarak ödeyecekler. 

İşte bu düzenleme aynı zamanda taşeron işçinin işsiz kalması halinde işsizlik maaşı almasını da sağlayacak. 

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu işsizlik sigortasını düzenliyor. Buna göre 4A’lılar, 4B’li olmayıp iş sözleşmesine tabi olarak çalışanlar, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar, işsizlik sigortası primi ödeyen isteğe bağlı sigortalılar işsizlik sigortasından yararlanabiliyorlar. 

Aynı zamanda taksi ve dolmuş şoförleri ile turizm rehberleri bir ayda 10 günden az çalışırsa primini 30 güne tamamlayabiliyor. Banka sandıklarına tabi olanlar da işsizlik sigortasından yararlanıyor. 

Bu düzenlemede görüldüğü gibi taşeron işçilere ilişkin bir düzenleme yoktur. İşte bu konuda geçen hafta yayınlanan SGK genelgesi açıklık getirmiştir. Genelge ile taşeronun ve işverenin işsizlik sigortası için prim ödemesi ve aynı zamanda işsiz kaldığında işsizlik maaşı alması öngörülmüştür. Böylece işsiz kalan taşeron şartları sağlaması halinde işsizlik maaşı alabilecek.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum