Kadrolu Taşeronlara TİS İle Tarihi Fırsat Sunuluyor

Kadrolu Taşeronlara TİS İle Tarihi Fırsat Sunuluyor

CHP İzmir milletvekili Kani Beko, kamuya geçen taşeron işçiler için TİS ve sendikalar yoluyla haklarını alma imkanının olmasının büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Sendikalar İşçilerin Haklarını Savunacaktır
Taşeron işçilere kadro verilmeden önce Haziran ya da Temmuz aylarında TİS görüşmeleri yapılıyor ve zamlar buna göre belirleniyordu. Şimdi ise kamu işçilerinin hakları sendikalar ile yapılan görüşmeler sonucunda Toplu İş Sözleşmesi ile belirlenmektedir. Taşeronun bundan sonraki zam oranı 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 arasındaki TİS görüşmeleri yapılacaktır. 

DİSK Eski Genel Başkanı CHP İzmir milletvekili Kani Beko, büyük ihtimalle yenilenen İstanbul seçiminden sonra TİS sürecinin imzalanacağını söyledi. Sendikaların enflasyon oranı hakkında çekince yaşadığı için görüşmelere tedirgin yaklaştığını belirtti. TÜİK tarafından açıklanan oranların yüzde 20’lerde olmasına rağmen, çarşı pazardaki enflasyonun yüzde 50’lilerde olduğunu söyledi. 

1 milyona yakın işçinin 2020 yılına kadarki ekonomik hakları TİS ile belirlenecektir. Yüzde 4+4 zam konusunda anlaşılmış olsa da, diğer mali haklar belirlenmedi. İşçilere verilecek olan sosyal yardım, prim ve tazminatlar henüz belirlenmedi. 

İşçiler Arasında Ayrım Yapılıyor
Beko tarafından kamuya geçen işçiler ile kadrolu işçiler arasında ayrım yapıldığı belirtildi. Her iki kesim arasında eşitlik olması gerektiğini söyledi. Bu yüzden sendikalara büyük iş düştüğünü söyledi. Belediyeler ve özel il idarelerinde kamu işçileri için sendikaların büyük bir fırsat olduğunu açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.