1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadrolu Taşeronlara Verilecek Ücret İçin Sayıştay’dan Üzen Karar
Kadrolu Taşeronlara Verilecek Ücret İçin Sayıştay’dan Üzen Karar

Kadrolu Taşeronlara Verilecek Ücret İçin Sayıştay’dan Üzen Karar

Sayıştay tarafından oybirliği ile verilen kararda kadrolu taşeronlara ödenen bedeli kamu zararı sayıldı.

A+A-

İşçiye Ücret Şoku

696 sayılı KHK ile taşeron işçi iken belediye şirketlerine geçirilen işçiler için Sayıştay’dan üzen bir karar çıktı. Bu işçilerin ücretleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenmektedir. YHK kararları dışında verilen ücretler kamu zararı sayıldı. 

İşçiler kadroya geçirildikleri Nisan 2018’de imzalanan toplu sözleşmeye göre mali haklarını almaktadır. Ancak o günden beri işçiler için hiçbir iyileştirme yapılmadı. Enflasyon arttı, hayat pahalandı ancak işçiler aynı ücretleri almaya devam ettiler. Şimdi de Sayıştay işçilere ödenen yemek ücretinin kamu zararı olduğuna hükmetti. 

İşçilere günlük 5 lira yiyecek ve ayda 30 lira yakacak yardımı yapılmaktadır. Bu rakamlar gerçek hayatla kıyaslandığında oldukça komik olmasına rağmen, Sayıştay ödemelerin fazladan yapıldığına karar verdi. Oysa memur ve diğer çalışanlar her yıl ücret artışı ile zararlarını kapatabildiler. Ancak taşeron halen 2018’deki ücretler üzerinden hakkını almaktadır. 

Yeni Sözleşmede İşçilerin İhtiyaçları Gözetilmelidir

Belediye ve bağlı idarelerde çalışan taşeronun toplu sözleşmesi 20 Haziran 2020’de sona erecektir. Sürekli işçi kadrosuna geçenlerin ise 31 Ekim 2020’de sona erecektir. Bu tarihlerde yeni görüşmeler yapılarak toplu sözleşme imzalanacaktır.

Yeni yapılacak olan toplu sözleşmelerin 3 yıl geçerli olacağı ve hayat pahalılığı gözetilerek kalemler belirlenmelidir. İşçilerin yol, yemek, yakacak gibi masraf kalemleri arttırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum