Kadrolu Taşeronlardan İşsizlik Sigortası Primi

Kadrolu Taşeronlardan İşsizlik Sigortası Primi

4/D ve 696 sayılı KHK ile kadroya alınan taşeron işçi maaşlarından işsizlik sigortası primi kesilmemesi gerekir.

İşsizlik Sigortası Primi

KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler kadrolu olsalar da memur ya da kamu personeli değil, işçidirler. İş Kanununa tabi oldukları için de maaşlarından işsizlik sigortası için prim kesilmektedir. Sürekli işçiler, geçici işçiler, mahalli idare şirketlerindeki işçiler gibi tüm işçiler İş Kanununa göre kısa ve uzun vadeli sigorta kolları için kesinti yapılmaktadır. Ayrıca genel sağlık sigortası ile işsizlik sigortası primleri de kesilmektedir. 

Kadrolu taşeronlar 4/D’li sayılsalar da DMK’ya tabi değildirler. İş kanununa tabi oldukları için yukarıdaki sigorta primlerinin hepsi kesilmektedir. 

Kadro Sağlanarak İş Güvencesi Verildi

Taşeron işçilere kadro verilmesi ile daha önce sahip olmadıkları iş güvencesi verilmiştir. işçiler her ne kadar kendi tasarrufları ile işe girip çıkabilseler de haklı sebepler olmadan işten çıkarılmaları mümkün değildir. Sadece belirli durumlarda işlerine son verilebilecektir. İşçiler iş güvencesine sahip olduklarını düşündükleri için işsizlik sigortası primi ödemek istemiyorlar. Çünkü bu prime ihtiyaçları olma olasılığı oldukça düşüktür.

Maaşlarından kesilecek olan işsizlik sigortası primi, alacakları işsizlik maaşından kat kat fazla olacaktır. Bu yüzden yapılan kesinti işçilerin zararına olmaktadır. İşsizlik maaşı alma şartları çok ağır olduğundan çok az işçi bu hakkını kullanabiliyor. Ödedikleri primler başka kaynaklarda kullanılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.