1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadrolu Taşeronların Ücretleri Hakkında Bakanlığın Görüş Yazısı
Kadrolu Taşeronların Ücretleri Hakkında Bakanlığın Görüş Yazısı

Kadrolu Taşeronların Ücretleri Hakkında Bakanlığın Görüş Yazısı

Kamuda çalışan ve kadroya geçirilen taşeronların ücretlerinin günlük mü yoksa aylık mı hesaplanacağı konusunda Bakanlık görüş yazısı yayınladı.

A+A-

Sözleşmeye Bakılır
Kamu kurumlarında taşeronlar olarak çalışmaktayken kadroya geçirilen işçilerin ücret hakları konusunda yaşanan ihtilaflar üzerine Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan görüş talep edildi. Söz konusu görüş talebinde işçilerin ücretlerinin günlük olarak mı hesaplanacağı yoksa aylık maktu bir ücret üzerinden mi maaş yatırılacağı soruldu. 

Bakanlık ise verdiği yanıtta günlük hesaplamanın esas olduğunu aylık maktu ücret yatırmanın ise istisna olduğunu ifade etti. Bu kapsamda bakılacak olan yer iş sözleşmesi ile toplu iş sözleşmesi olacaktır. Eğer bu sözleşmelerde ücretin hangi usul ile belirleneceği yazılmamış ise bu durumda günlük ücret üzerinden hesaplama yapılacaktır. Ancak sözleşmede aylık maktu bir ücret belirlenmiş ise aylık sabit maaş yatırılacaktır. 

Aralarındaki Fark Ne?
Bazı aylar 30 bazıları 31 çektiği için ücret tespitinin hangi usule göre yapıldığı önem arz etmektedir. Eğer günlük ücret üzerinden bir hesaplamaya girildi ise bu durumda 30 çeken aylarda bir günlük az ücret, 31 çeken aylarda da bir günlük fazla ücret alınacaktır. Şubat aylarında ise bu kayıp 2 veya 3 güne kadar çıkabilecektir. Fakat aylık bir ücret belirlemesi yapılmış ise tüm aylar boyunca sabit maaş yatırılacaktır. 

Maaş Bordroları Kontrol Edilmeli
Çalışanlar mağduriyet yaşamamak adına düzenli bir şekilde maaş bordrolarını kontrol etmelidir. Böylelikle her ay yatan maaşlar arasındaki farkı gözlemleyebilir ve eğer varsa bir sorun bu sorunu derhal giderebilir. Ayrıca maaşlardan yapılan vergi kesintileri de bu bordrolar üzerinden görüntülenebilecektir. Genellikle maaşlar yatırıldıktan birkaç gün sonra maaş bordroları da paylaşılmaktadır. Anında kontrol yaparak sorunların giderilmesi sağlanabilir. 

Ülkemizde kümülatif vergi sistemi uygulandığı için yıl sonuna doğru maaşlarda yapılan kesinti miktarı da artış göstermektedir. Bu nedenle ücretlerde yaşanan azalmalar karşısında bordrolarda yazan kalemler dikkatlice incelenmelidir. Aksi takdirde personellerin alacakları olan ücretlerden haksız yere kesinti yapılması söz konusu olabilir. Dikkatli bir inceleme ile bunlar azaltılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum