1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadrolu Taşeronun Meslek Kolu İçin Karar Verildi
Kadrolu Taşeronun Meslek Kolu İçin Karar Verildi

Kadrolu Taşeronun Meslek Kolu İçin Karar Verildi

Taşeron işçileri yakından ilgilendiren son dakika taşeronlar kararı. Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından kadrolu olan taşeronun yaptığı işe göre meslek kodlarının SGK’ya bildirilmesi için tavsiye kararı verdi.

A+A-

Taşeron İşçi Kendi Meslek Kolunda Çalıştırılmalıdır
Taşeron işçiler KHK ile kadrolu olmadan önce, ihale sözleşmesi kapsamında hangi işleri yapıyorsa yine aynı hizmetleri yürütmekle yükümlüdür. Ancak uygulamada bu konu hakkında sıkıntılar yaşanmaktadır. Biyolog diplomasına sahip olan kişi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde tıbbi laboratuvar teknikeri olarak istihdam edilmektedir. Halbuki fiilen çalıştığı pozisyon Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Androloji Laboratuvarı'nda embriyolog unvanıdır. Meslek kodu SGK’ya tıbbi laboratuvar teknikeri olarak bildirilmiştir. Başvurucu bu durumun düzeltilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yapmıştır. Çalıştığı meslek kodu ile filen yaptığı mesleğin uyumlu olmasını istemiştir.

Başvuruyu inceleyen KDK, kurumlarında görüşünü almıştır. Üniversite tarafından taşeronlar kadrodan önceki pozisyonlarda çalışmaya devam edeceği, sonradan yayınlanacak mevzuatta değişiklik olması halinde düzenleme yapılacağı savunulmuştur. 

SGK ise meslek kolunun fiili çalışmaya uygun olması gerektiği, aksi takdirde gerçeğe aykırı beyandan ötürü asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası kesileceği belirtilmiştir. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise tarafların arasındaki anlaşmaya göre çalışma koşullarının değiştirilebileceğini, bu değişikliklerin geçmişe etkili olmayacağını belirtmiştir.

Tüm bu hususları değerlendiren KDK tarafından kadrolu taşeronun fiilen yaptığı iş ile SGK’ya bildirilen meslek kodu ile uyumlu olması gerektiği konusunda tavsiye kararı verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum