1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadroya Geçen Taşeron İşçi Vefat Ederse Hak Sahiplerine Ödeme
Kadroya Geçen Taşeron İşçi Vefat Ederse Hak Sahiplerine Ödeme

Kadroya Geçen Taşeron İşçi Vefat Ederse Hak Sahiplerine Ödeme

Taşeronken kadroya geçen 4/d İşçi statüsünde çalışma hayatını sürdüren vatandaşların, hayatını kaybetmesi durumunda hak sahiplerine ödenen farklı ücret kalemleri yer alıyor.

A+A-

Bu kalemlerin büyük bir bölümü vatandaşlar tarafından bilinmemesinden dolayı bazı dönemlerde mağduriyetler ortaya çıkabiliyor. Bu yazımızda sizlere işçinin vefat ederse hak sahiplerine hangi haklar veriliyor? Sorusunun yanıtını vereceğiz.

Hak Sahipleri Kimlerdir?
Taşeron İşçilerin hak sahipleri, eşleri, çocukları ve ebeveynleridir. İşçinin hayatını kaybetmesi durumunda eşine yüzde 50, eğer eşi çalışmıyorsa yüzde 75 oranında maaş bağlanmaktadır. Kız çocuklarında ise evli olmaması şartı ile maaş verilir. Kız çocuklarını maaş bağlanma oranı ise yüzde 25 olarak açıklanmıştır. Erkek çocuklarında ise maaş bağlanması konusunda 18 yaş kriteri bulunur. Bu yaşa kadar erkek çocuklara maaş bağlanır. 18 yaşından sonra öğrenimine devam ederse 25 yaşının dolacağı tarihe kadar aylıktan yararlanır. Erkek çocuklarda da aylık bağlanma oranı yüzde 25 olarak belirlenmiştir.

Sosyal güvenlik mevzuatı üzerinde yapılan değişiklikler maaş bağlanması konusunda ölüm tarihini önemli duruma getirmiş oldu. Yani işçilerin hayatını kaybettiği zaman hak sahiplerine yapılan ödemeler farklılıklar gösterebilir. 2008 yılı öncesi ve sonrasında farklı kararlar yer almaktadır. Malullük durumunda ise aylıklar şart aranmadan bağlanır. Aylık maaş oranı ise yüzde 25'tir. İşçinin vefatı etmesi durumunda hak sahibi olarak anne ve babasına aylık bağlanması için anne ve babanın asgari ücretin net tutarından az geliri olması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler