1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Yıllık İzin Hesaplaması
Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Yıllık İzin Hesaplaması

Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Yıllık İzin Hesaplaması

Kamuda taşeron işçi olarak çalışmakta iken kadroya geçirilen işçilerin yıllık izin hakları ve kullanılması konusunda yaşanan tereddütlere Bakanlık’tan cevap geldi.

A+A-

İzin Muhakkak Kullanılmalı

Kamuda taşeron işçiler geçtiğimiz yıl çıkarılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilmişti. Geçişin tamamlanmasının ardından birtakım özlük hakları konusunda tartışmalar yaşandı. Tartışma yaşanan konulardan birisi de yıllık izinler oldu. Zira kamuda kadroya geçen işçilere yıllık izin kullanabilmeleri için kamuda en az 1 sene çalışmaları gerektiği söylendi. Ancak işçilerin alt işveren çatısı altında çalışmakta iken geçirdikleri sürelerin de yıllık izin süresi hesaplamasında dikkate alınması gereklidir. Dolayısıyla 1 yıl beklenmesine gerek yoktur ki bu da kanunlara aykırıdır.

İşçilerin yıllık izin kullanmaması ya da işverenlerin yıllık izin kullandırtmaması Anayasa’ya aykırıdır. Dolayısıyla yanlış uygulamalar ile Anayasa’ya aykırı işlemler yapılması söz konusu olmaktadır. Konu ile ilgili Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüş yazısında da bu hususa dikkat çekildi. Buna göre taşeron firma bünyesinde geçirilen süreler izin kullanımında dikkate alınacaktır.

Aynı işyerinde çalışılması ve asıl işverenin aynı olması yıllık izin süresinin hesaplanmasında sürekliliğin esas alınmasına neden olmaktadır. Aykırı uygulamalar yapan kurumlara karşı bu görüş yazısı ile başvuruda bulunmak gerekecektir. Eğer halen daha geri adım atılmaz ise bu durumda yargı yoluna başvurularak hak aranmalıdır. Yargı kararlarına karşı idare uymak zorundadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum