Kadroya Geçen Taşeronların Maaş Zararları Giderileceği Konusu Mecliste

Kadroya Geçen Taşeronların Maaş Zararları Giderileceği Konusu Mecliste

Meclise kadroya geçen eski taşeron işçilerin yapılan anlaşma sonucunda uğradıkları maaş zararının nasıl giderileceğine ilişkin soru önergesi verildi. Taşeronların beklediği haber geldi.

On binlerce taşeron işçi devlette kadroya geçmesine rağmen sorunları bitmek bilmiyor. İşçiler kadroya geçtikten sonra başta maaş ve özlük hakları olmak üzere büyük kayıplar yaşıyorlar. 2020 yılına kadar yüzde 4+4 zam alacak olan kadroya geçen eski taşeronlar enflasyon farkı alma hakları da bulunmuyor. Hal böyle olunca aldıkları maaş yüksek enflasyon karşısında oldukça azalan 4/D’li sürekli işçilerin sorunları ile ilgili meclise soru önergesi verildi.

TİS Protokolü İle İlgili Gelişme Bekleniyor
Kadroya geçen taşeron işçiler kamu işçilerine verilen haklardan yararlanmak ve aynı işi yaptıkları mesai arkadaşları ile aynı haklara sahip olmak için bu yıl yapılan TİS protokolüne kendilerinin de dahil edilmesini talep ediyor. Fakat bu talepleri ile ilgili herhangi bir pozitif gelişmenin yaşanmaması herkeste bir karamsarlığa yol açtığı görülüyor.

İzmir Milletvekili Murat Bakan tarafından yaşanan bu süreçte mağduriyetlerin anlatılması ve çözüm getirilmesi talebi ile TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiği görülüyor. Verilen bu soru önergesinde yol ve yemek ücretlerin görülen ayrımların, aynı işi yapan mesai arkadaşlarına göre 2 kat daha fazla yemek parası ödenmesi,  kıyafet ücretinin ödenmesi ve enflasyona göre alınan düşük zamlardan dolayı maaşlarda görülen büyük farklılıkların giderilmesi talep ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum