1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadroya Geçen Taşeronların Zam Ücreti Son Durumu
Kadroya Geçen Taşeronların Zam Ücreti Son Durumu

Kadroya Geçen Taşeronların Zam Ücreti Son Durumu

Taşeronlar gönderdiği resmi yazılar ile zam beklentilerini bakanlığa sunuyor. 4 zam uygulanması ile maaşlarının yükseltilmesini istiyorlar.

A+A-

Taşeronların yaşadığı sorun, Toplu İş Sözleşmelerinden kaynaklanıyor. Enflasyona göre yapılan zamdan etkilenmedikleri için mağdur olmaları söz konusu. Peki, ücret zamları ne olacak?

2558 TL Minimum Maaş Olmalı!
Taşeronlar tarafından istenen zam, minimum maaşın 2558 TL olması gerektiği yönünde. Kadroya geçen taşeron maaşları toplu iş sözleşmesi 4 + 4 şeklinde hesaplanacak. Bu durumda maaşların düşük olan taşeronlar, yaşanan durumun sonlandırılması adına bakanlığa taleplerini sunmaya devam ediyor.

Aile, Çalışma Bakanlığı’na sunulan yazılarda aynı zamanda Çalışma Bakanlığı’ndan da açıklama beklendiği bildirildi. Taşeronların zam sorununun aşılması için öncesinde yapılan açıklamalar ise 2020’ye kadar 4 + 4 şeklinde zam uygulamaların olacağı yönündeydi. Bunun dışında herhangi bir açıklama yapılmaması, taşeronlardan bakanlığa mektup çağrısı oluşturulmasını sağladı. Bu durumda pek çok kadroya geçen taşeron işçi maaşlarının asgari ücret üzerinden belirlenmesini ve en düşük maaşın 2558 TL olması gerektiğini sundu.

375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye Göre Zam
Kararnamenin geçici 23.maddesinin altında fıkrasında Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmesinin, anılan madde kapsamında kadroya geçirilen işçilerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakların belirlenmesinin esas alınacağı bildirilmiştir. Kadroya geçen taşeronların zam talebi açıklamaya kadar devam edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum