1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kadroya Geçirilen Taşeron İşçiler Lojman Hakkından Faydalanabilir Mi?
Kadroya Geçirilen Taşeron İşçiler Lojman Hakkından Faydalanabilir Mi?

Kadroya Geçirilen Taşeron İşçiler Lojman Hakkından Faydalanabilir Mi?

Şirket bünyesinde taşeron işçi olarak çalışırken daimi kadroya geçirilen işçilerin lojman haklarından faydalanıp faydalanamayacağı merak ediliyor.

A+A-

Tüm Kamu Personelleri Faydalanabilir. Kamu Konutları Kanunu kapsamında kimlerin devlet lojmanlarından faydalanabilecekleri belirlenmiştir. Bu kapsamda kamu personelleri arasında herhangi bir ayrıma gidilmemiştir. Dolayısıyla daimi işçi statüsüne geçen taşeron işçiler kamu lojmanlarında ikamet edebileceklerdir.

Lojman Puanı Hesaplanması. Daimi statüye geçen taşeron işçiler devlet lojmanlarında ikamet etme hakkına sahiptir. Ancak var olan lojmanların kapasitesinden fazla talep edilmesi durumunda kamu personelleri arasında sıralamaya gidilmektedir. Bu kapsamda sıralama lojman puanına göre belirlenir. Lojman puanı ise kamu personeli olarak geçirilen süre esas alınarak tespit edilir. Taşeron işçilerin daha önce şirket bünyesinde geçirdikleri çalışma süreleri lojman puanını etkilemeyecektir. Zira bu süre zarfında şirket elemanı olarak çalışmaları söz konusudur.

Dolayısıyla lojman sayısının az talep edenlerin fazla olduğu yerlerde taşeron işçilerin şanslarının daha az olacağını belirtebiliriz. Ancak netice itibariyle herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan lojman haklarından faydalanabilirler.

Ayrıca bu konuya ilişkin yasal dayanaklardan birisinin de 696 sayılı KHK olduğunu ifade etmekte fayda vardır. Zira bu KHK’da kadroya geçirilen taşeron işçilerin de kamu personeli olarak kabul edilecekleri ifade edilmektedir. Yeni getirilen düzenlemeler ile birlikte 375 sayılı KHK’da değişikliklere gidilmiştir. Sonuç olarak kadroya geçirilen işçiler kamu personelidirler.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.