Kalfalık Belgesi Alanlar Kurslarda Öğretici Olarak Görev Alabilir

Kalfalık Belgesi Alanlar Kurslarda Öğretici Olarak Görev Alabilir

Hayat boyu öğrenme kurslarına katılarak kalfalık belgesi alanlar, kadrosu usta öğretici olarak görev alabilir mi?

İlgili Mevzuat
MEB Talim ve Terbiye Kurulu tarafından verilen 20.04.2016 tarihli ve 19 sayılı karar ile Yaygın Eğitim Kurumlan Çerçeve Kurs Programı güncellenmiştir. Bu program ile eğiticilerin nitelikleri belirleniyor. Ancak yine de 20 Haziran tarihinden önce yayınlanan ve güncellenmeyen programlar da vardır. Bu konuda uygulamada belirsizlikler yaşanabilmektedir. 

Eğitimcilerin nitelikleri düzenlemesinde “programın uygulanmasında gerektiğinde alanında usta öğretici, teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir” düzenlemesi bulunmaktadır. Bu düzenleme ile açık kapı bırakılmıştır ve kalfalık belgesi olanlar da bu maddeye dahildir. 

MEB Görüş Yazısı Verdi
Bingöl Valiliği İl milli eğitim müdürlüğü tarafından MEB’e hayat boyu öğrenme kursundan alınan kalfalık belgesi ile usta öğretici olunup olunamayacağı hususu sorulmuştur. MEB ilgili mevzuat çerçevesinde soruyu yanıtlamıştır. Mevzuata göre programın uygulanması için o alandan öğretici ihtiyacı varsa usta öğretici, teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilmektedir. Bu durumda kalfalık belgesi olan birisi de görevlendirilebilecektir. Kalfalık belgesi olan kişiler ihtiyaç halinde, kadrosuz olarak öğreticilik yapabilecektir. 

Öğreticilik için başvuru yapan adaylar, ücretli usta öğretici başvuru değerlendirme formunu doldurur. Bu form üzerinden diğer yeterliliklere göre değerlendirme yapılır. en yeterli olan adaylar ihtiyaç olan kadro sayısınca seçilerek öğretici olarak görev yapabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.